Jako sladidlo do čaje je med naprosto vynikající. Klikněte pro větší obrázek!Co med obsahuje

Základ medu tvoří tři jednoduché cukry – glukóza, fruktóza a sacharóza. Jejich výhodou je, že působí jako tzv. rychlé cukry, které se rychle vstřebávají a poskytují okamžitě energii. Med z květů má také vysoký podíl bílkovin. Dále obsahuje med celou řadu vitamínů – A, C, vitamíny skupiny B a vitaminy D, E a K. V medu je také zastoupena celá řad minerálů jako hořčík, vápník, draslík, sodík, fosfor a železo. Dále v medu někdy najdeme zbytky pylu, aminokyselinu a často zmiňovanou mateří kašičku.

Chutná a léčí

Med je jedinečný zejména svojí schopností ničit bakterie, a to přírodní a zdravou cestou. Je tak považován za nejstarší antibiotikum světa. S tím souvisí i stále hojně využívané recepty na léčbu onemocnění horních cest dýchacích. Ať už tento recept znáte v jakékoli podobě, každopádně prokazatelně funguje – med ničí nejen bakterie, ale i další řadu mikroorganizmů. V případě akutních onemocnění, začněte užívat med hned při prvních obtížích a pak pravidelně několikrát za den. Nachlazením, angínám a dalším onemocněním také můžeme konzumací medu účinně předejít. Mimo posílení imunity také med zlepšuje funkci vnitřních orgánů a používá se také jako prevence tzv. civilizačních chorob, díky schopnosti odbourávat z našeho těla volné radikály.

Chleba s medem – zdravá a chutná svačina. Klikněte pro větší obrázek!Zlepšuje náladu!

Med uklidňuje a celkově zlepšuje náladu, takže může ulevit od nespavosti, migrény nebo deprese. Pomáhá také v období rekonvalescence po nemocích a v době, kdy organizmus prodělává zvýšenou námahu. Po medu se nám také zlepší trávení a dokonce prý může pomoci od žaludečních vředů a také působí jako prevence rakoviny tlustého střeva. Čistí naše tělo, a to třeba i po kocovině (regeneruje játra). Dále uklidňuje žlučník. Upravuje vysoký tlak a celkově příznivě působí na kardiovaskulární systém. Stejně jako při vnitřním použití může med pomoci léčit onemocnění kůže, a tak je hojně používán i v kosmetice.

Správně ho skladujte!

Med, byť je hodně sladký, čímž je zčásti konzervován, vyžaduje při skladování určité podmínky. Měl by být skladován do 15ti stupňů v suchu bez přístupu přímého slunce. Med dejte nejlépe do skla, kameniny nebo smaltovaného plechu. Při správném skladování nám sklenička medu vydrží až dva roky. Případná krystalizace medu není na závadu. Způsobuje ji v medu obsažená glukóza. Takový med si ale zachovává všechny hodnotné látky. Krystalizace se zbavíme, pokud med mírně ohřejeme.

Grilujete rádi? Marináda s medem dodá vašemu masu šmrnc. Klikněte pro větší obrázek!To je ale druhů!

Medů máme celou řadu. Známe med z květů a lesní med, a jeho variantu smíšenou. Děti zase ocení med, který tvoří pastu podobnou nutelle a při namazání na pečivo z něj nestéká. Další, podrobnější dělení, je podle rostliny, z níž hlavně pyl na med pochází – slunečnicový, lipový (podle odborníků nejlepší), akátový (nekrystalizuje), řepkový, nebo pohankový (ten je nejvzácnější a voní po ořeších).

Medová polévka? Proč ne!

Med má v kuchyni velice široké využití. Lze jej využít jako sladidlo do teplých nápojů (čaj nebo mléko) nebo moučníků, ale také jako dochucení jídel slaných. Je také základem tolik oblíbeného dortu zvaného medovník nebo tureckého medu. Ani vánoční perníčky si neumíme bez medu představit. Pečivo s medem déle lépe drží tvar a je vláčné. Ale pozor! Med je velmi sladký, a tak jej vždy použijeme zhruba půlku oproti množství klasického cukru. Med je také důležitou složkou marinád pro letní grilování, ale také jako omáčka k teplému masu. Ti praví znalci medu si pak připravují dokonce i studenou polévku.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.ialbert.cz; www.murgtal.org; www.raps.de