Pestrost – synonymum mexické kuchyně. Klikněte pro větší obrázek! To pálí!
Aztécká tajuplnost a španělská živorodost se spojily a vytvořily chutě, které nenajdete nikde jinde na světě. Mexická kuchyně je kuchyní mnoha barev, vůní, koření a exotické chuti. Velká část mexických jídel je pálivá jako břitva. Nicméně nalezneme zde také mnoho pokrmů jemnější chuti.Mexická kuchyně je kapitola tak rozsáhlá, že jeden článek by dostatečně nevypověděl o všech jejích chutích. Proto věnujme tento text surovinám, které se v Mexiku nejhojněji využívají. 

Co je základem?
Mexická kuchyně je zdravá. Její základ tvoří zelenina, exotické ovoce (mango, avokádo, papája, opuncie, chayote, banány, citrusové plody, batáty) a luštěniny (fazole a sója). Téměř vše se připravuje s cibulí a česnekem.

Kukuřice na sto způsobů
Nezbytnou surovinou je kukuřice, ze které se připravují tortilly, tenoučké placky z nekynutého těsta, které se původně pekly místo chleba. Dodnes jsou nedílnou součástí mexického stolu. Nejčastěji je místní obyvatelé konzumují plněné různými směsi rajčat, fazolí a masa. Kukuřici Mexičané jedí také syrovou (např. ve formě zeleninových salátů a příloh), vařenou či pečenou, případně nakládanou nakyselo.

Nepřeberné množství ovoce a zeleniny je základem mexické kuchyně. Klikněte pro větší obrázek!Prim hrají papriky a rajčata
Ovšem vraťme se zpět k zelenině. Umíte si vůbec představit mexickou kuchyni bez paprik a rajčat? Nejspíš těžko! Papriky, používané v mexické kuchyni, jsou ale velice pálivé. Velmi populární jsou v Mexiku papriky nakládané do kyselého nálevu s cibulí a mrkví či do nálevu ze šťávy z rajčat. Běžně se také papriky udí. Dalším klasickou surovinou jsou rajčata různých chutí a barev. Nepostradatelné jsou také tykve, kterých se v Mexiku pěstuje velké množství druhů. Hojně se též využívají cukety, patisony a cukrový meloun. Kromě samotných plodů se v této kuchyni uplatňují i květy a listy tykví.

Bez fazolí to nepůjde
V mexické kuchyni jsou nejoblíbenější velké červené a černé fazole, které se nejčastěji upravují klasickým vařením. Zrna se také melou na hrubou mouku, z níž se připravuje těsto na tamales, což jsou taštičky plněné masem nebo zeleninou, které se dusí zabalené do listů z kukuřičných palic nebo do listů banánovníku.

Tortilly se servírují téměř ke každému jídlu. Klikněte pro větší obrázek!Zakousněte se do masa
Nejčastěji se v této kuchyni setkáte s hovězím masem, ale výjimkou není ani vepřové, kuřecí, krůtí, či maso z divokých králíků, prasátek pekari nebo zvěřina. Specialitou mexické kuchyně je pásovec armadillo či leguán. Ze zvířat se nevyužívá jen maso, setkat se můžete například s praženou vepřovou kůží a klobásami, povětšinou paprikovými. Obyvatelé Mexika tyto druhy masa konzumují v určité rovnováze, tudíž nezatěžují svůj organismus velkým množstvím tuku. Neopomenutelnou součástí mexické kuchyně jsou ryby a dary moře, jako krevety, langusty, krabi, mušle, chobotnice či sépie. Běžné jsou rybí polévky krémové nebo s celými kusy ryb či mořských potvor, koktejly ze syrových mořských ryb s limetkovou šťávou. Typické pro Mexiko jsou ryby naložené do pasty z různých pálivých paprik a soli, připravené na ohni přímo, nebo v banánovém listu.

Koření v mexické kuchyni
Nezbytným kořením v Mexiku je petržel, římský kmín, vanilka, chilli, organum, nové koření, epazote, cilantro, azafrán, koriandr a skořice.

A konečně dezert
I pro vyznavače sladkých jídel bychom zde objevili nepřeberné množství dobrot. K Mexiku totiž rovněž neodmyslitelně patří vanilka, kakao a čokoláda. Z typických dezertů si můžeme vybrat např. hrušku nebo jablko v tequilové lázni zalité jemným vanilkovým krémem.

Text: Dana Truksová
Foto: www.bookofrai.com, www.buzzle.com