Ministr školství se omluvil za příliš těžké maturity. My se za nic omlouvat nechceme a přejeme si dělat vše rovnou dobře. Hýčkejte své děti právě teď, když to potřebují, když jsou vystaveny stresu maturit a na výchovu právě nemají ani trochu nálady. To všechno se může opakovat ještě v průběhu zkouškových období.


Zbořme modly stolování

Když má maturant svatý týden, tak bychom měli respektovat jeho nedotknutelnost ve všech směrech. Je to možná poslední šance pro rodiče a děti, aby si naposledy užili svých rolí. Po složení „zkoušky dospělosti“ by mohli rodiče začít snít o tom, že teď se to obrátí a hýčkáni začnou být oni. Dovolme tedy našemu maturantovi, ať si dělá, co chce – solené brambůrky zašlape do koberce, peřiny pomaže nutelou, klávesnici počítače zapatlá tak, že k ní přirůstají bříška prstů, dvacet hrnků od kakaa nebo kafe nechá rozestavěných úplně všude včetně záchodu, koš na papír zaplní páchnoucími ohryzky, označkuje byt talířky s okoralým chlebem. Každá rodina má svá slabá místa, která se snaží celá dlouhá léta eliminovat. Dejte jim teď prostor, aby se mohla rozvinout v celé své ohavnosti. Pravděpodobnost, že tyto nežádoucí zvyky vyhnané do krajnosti pohltí samy sebe, je dost vysoká.

 


Vstříc podivným potřebám

Milující rodiče vyjdou svým ratolestem v jejich podivínství v ústrety. Servírují hranolky se smažákem na práh „dětského pokoje“, protože jinde už není místo, a v ojedinělých záblescích rozumu si maturant uvědomuje, že by se mu tatarkou promastily otázky. Hodiny podávání jídla se bezvýhradně řídí potřebami studenta, stejně tak jídelníček. Otec i matka si nechají klidně vynadat za bezvýznamné hlouposti, budou připraveni na to, že k obědu si dítko přivlastní suroviny určené k přípravě večeře, k níž se nehodlá dostavit, protože… má něco jiného. Celá rodina včetně sourozenců by měla preventivně dostávat nějaký lehce zklidňující čaj, třeba z meduňky nebo z levandule.


Jednou to skončí

Zdá se vám, že všechny rady jsou ve vzájemném rozporu? Nejspíš se vám to nezdá. Možná se vám ale bude zdát, že by dítě mohlo poděkovat za prokázanou velkodušnost. Nejspíš se tak stane až ve chvíli, kdy bude maturovat jeho potomek. I po dvaceti letech bude odměnou například věta: „Jak ses mohla dívat na to, jak jsem vylil v pokoji tři meruňkové kompoty? Ten svaťák se jmenuje asi podle toho, že rodičům naroste svatozář.“


 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com