Mrkev je doslova zásobárnou cenných biolátek. K nejcennějším patří beta-karoten, předstupeň vitaminu A. Dále obsahuje vitaminy E, D, K, vlákninu, mnoho cukru, selen, lecitin, draslík, vápník, vodík, hořčík, železo, měď, fosfor, kobalt a jód. V semenech se nachází především silice a kvalitní olej, který je luxusním kosmetickým preparátem. Obsahové látky mrkve jsou schopny zvyšovat odolnost organismu především proti infekcím.

 

Mrkvová šťáva celkově posiluje organismus

Mrkvová šťáva tvoří základ léčebných postupů se zeleninovými a ovocnými šťávami. Neměla by chybět při léčbě ischemické choroby srdeční, včetně doléčování následků po překonání infarktu myokardu. Mrkev působí velmi močopudně a projímavě a je také výborným prostředkem pro harmonizaci střevní mikroflóry, zejména po delší léčbě antibiotiky.

Mrkvová šťáva obsahuje poměrně velké množství vápníku, který je užitečný pro naše kosti a zuby. Neznámou zůstává skutečnost, že v mnoha případech pomáhá pravidelné dlouhodobé pití úspěšně proti neplodnosti. Tato zelenina také zlepšuje zrak. Zvláště účinná je při šerosleposti, která je charakteristická právě nedostatkem vitaminu A. Mrkev je rovněž vhodnou potravinou při jaterní dietě.

 

Mrkev podporuje tvorbu mateřského mléka

Tato zelenina by měla být důležitou složkou výživy těhotných žen a kojících matek, při chudokrevnosti i celkovém oslabení organismu. Tvorbu mléka podporuje nahrubo nastrouhaná mrkev mírně upražená na olivovém oleji nebo ohřátá mrkvová šťáva s trochou smetany.

 

 

Mrkev uvolňuje hleny

Lidové léčitelství doporučuje mrkev při kašli, bolestech v krku či nachlazení. Několik kořenů této zeleniny najemno nastrouháme a vytláčíme z ní šťávu, tedy pokud nemáme odšťavovač, s ním je to jednodušší. Smícháme ji s kvalitním medem, asi 5 minut povaříme, pak nalijeme do sklenice a užíváme 4x denně 1 polévkovou lžíci.

Očistná mrkvová dieta

Tato kúra by se měla provádět 1-2 dny. Půl kilogramu očištěné mrkve nakrájíme nadrobno a v trošce vody ji uvaříme doměkka. Podáváme v několika porcích během dne. Kromě ní se musí vypít 2,5 litru čisté pramenité vody, nic víc. Tato dieta nám pomůže vyčistit organismus od toxinů. Je výborná i při průjmech, i u dětí.

 

Recept: Nápoj z mrkve a červené řepy je výborný při průjmových obtížích

Připravte si: 2 dl čerstvé šťávy z mrkve, 2 dl čerstvé šťávy z červené řepy, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...


 Autor: Simona Procházková DiS | Fotografie: Simona Procházková DiS