Saint Malo je starobylé korzárské město. Je to místo, kde je prý v Evropě největší příliv a odliv. Město má velmi strategickou polohu, což za druhé světové války pěkně odskákalo. Vybombardováno bylo víc než důkladně. Dnes to není skoro poznat. Domy včetně opevnění byly vystavěny podle původních plánů. Pro nás vnitrozemce má neopakovatelnou atmosféru především přímořská promenáda ovívaná větrem a pláže, které v pravidelných intervalech mizí pod mořskými vlnami.

 

Procházka po hradbách

Ze Saint Malo je zajímavé pochopitelně jen staré město. Po jeho hradbách se dá korzovat, ale na některých místech se sestupuje přímo k moři. Stará část Saint Malo je od novějších čtvrtí oddělena přístavy. Jsou čtyři a nesou jména svých stavitelů. Za odlivu tu spočívají na boku na mokrém dně lodě. Příliv a odliv tady dosahuje i čtrnáct metrů, což je opravdu hodně. Vnitřní město má dlážděné ulice, malebná zákoutí a hlavní památku kostel svatého Vincenta, což je dominanta viditelná zdaleka. Původní románsko-gotický kostel pocházel z dvanáctého století. Za druhé světové války jej Němci rozbombardovali. Obnova trvala od roku 1944 do roku 1972. Je samozřejmě překrásný, ale cosi ze starobylé atmosféry přece jen ztratil.

 

Vlny a moře

Kolem města jsou velmi blízko pláže, kde se nacházejí vlnolamy tvořené tlustými dubovými kůly vetknutými do země. Pláže jsou z jemného písku, který věčně čechrají mořské vlny. Na koupání to tady není - i v létě je tady dost chladno. Nekonečnost moře a jeho vlnění je ale nevýslovně uklidňující. Šumivé pleskání narušuje jen krákání albatrosů. Stejně jako jiná bretaňská města i Saint Malo má snadno přístupný rozpis hodin přílivů a odlivů.

 

 

Mořské plody

Atlantik nabízí vynikající mořské plody. Servírují se často živé nebo syrové na obrovských, někdy i třípatrových mísách. Pravda, ty jsou většinou pro dvě hodující osoby. Nechybí samozřejmě ústřice. Bretaň je proslulá jejich chovem. Syrové potvůrky každému nechutnají, ale můžete vyzkoušet alespoň mušle. Dělají se tady na spousty způsobů a většinou se podávají i s lasturami. Nejen Bretonci, ale všichni Francouzi nemají problém jíst některé pokrmy rukama. Je to další smyslový požitek navíc...

 

Recept: Mušle po námořnicku

Připravte si: 4 kg mušlí slávek, 15 ml bílého vína, 5 ml smetany, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: CRTB