Naučit vašeho potomka jíst zeleninu, je stejně náročné, jako ho vzdělávat ve svahilštině... Takže důležité je začít brzy, a co možná nejdůsledněji.

Ovšem pozor – na mysli máme čerstvou zeleninu a ne třeba dětmi oblíbené smažené hranolky! Zelenina má totiž pro dětský organizmus hned několik plus - za prvé je nízkoenergetická (tj. obsahuje jen málo kalorií) a za druhé je v ní velké procento, vody, minerálních látek, vitaminů a vlákniny, která stimuluje trávicí trakt a podporuje správné zažívání.

Dilema: Kupovat „bio“ nebo „nebio“?

Na pultech obchodů je k mání různá zelenina. Někteří rodiče ve strachu z různých chemických postřiků, dávají přednost bio zelenině, která je však na rozdíl od té normální o dost dražší. „Nemyslím si, že „bio“ je lepší než „nebio“, říká nutriční terapeutka Hanka Knížková z Poradenského centra Výživa dětí. Podle ní se při pěstování běžné zeleniny používají pouze hnojiva a postřiky, které mají chránit úrodu před škůdci a chorobami. Navíc, všechny látky, které zemědělci používají, musí splňovat stanovené normy.

Obecně lze říci, že jsou biopotraviny pouze alternativou běžných potravin. Jejich výhodou není ani nižší obsah energie, ani nižší obsah nasycených tuků či cholesterolu, nejsou zdravější ani dietnější. Velkým pozitivem je fakt, že se při jejich výrobě velmi dbá na životní prostředí. Bohužel je však malovýroba mnohem nákladnější a tudíž se musí promítnout do ceny těchto potravin.

Zelenina do každého jídla!

Pokud si tedy odnesete z obchodu nějakou tu hlávku zelí, jarní cibulku či ředkvičky, měli byste je podrobit pořádné lázni. „Ještě než potravinu začneme zpracovávat, omyjeme ji teplou vodou. Vhodné je rovněž použití kartáčku, který z povrchu odstraní hlubší špínu,“ říká Knížková a pokračuje: „Zelenina by měla být součástí každého jídla. Dětem ji nabízíme neustále – například jako dezert, formou zeleninových salátů. Z čerstvých jarních bylinek můžeme připravovat různé pomazánky, které malí strávníci ocení třeba k snídani, svačině nebo večeři.“

Pozor na kedlubny a spol.

Ale pozor: ne každá zelenina je lehce stravitelná! Některé její druhy mohou dětský žaludek trochu potrápit: „Záleží samozřejmě na každém, jak daný druh zeleniny snáší. Zažívání dětí může být citlivější, a proto zde platí - všeho s mírou. Pravdou je, že problematičtější bývá konzumace brukvovitých druhů zeleniny, jako je kedluben, zelí, květák, brokolice či kapusta,“ vysvětluje nutriční terapeutka.

Zelenina vyžaduje citlivé zacházení

Jak už jsme psali, čerstvá zelenina má mnoho vitaminů. Proto bychom ji měli tepelně upravovat co nejcitlivěji. „Nejlepším způsobem zpracování zeleniny je dušení. Možné však je i zeleninu krátce orestovat na oleji. Tepelná úprava by však měla být co nejkratší, aby nedošlo k znehodnocení výživných látek,“ uzavírá Knížková.

 

Recept: Salát ala Niçoise

Připravte si: 2 rajčata, 1 paprika, 50 g zelených fazolek, 1 brambora vařená ve slupce, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

Text: Vanda Novotná

 

Zdroj: Poradenské centrum Výživa dětí, www.vyzivadeti.czAutor: Text: Vanda Novotná Zdroj: Poradenské centrum Výživa dětí, www.vyzivadeti.cz | Fotografie: www.Isifa.cz