Co se doma neztratí...
V současné době je výběr potravin natolik bohatý a jejich koupě snadná, že si asi málokdo dělá doma zásoby. Přesto je dobré mít ve spíži trvanlivé potraviny pro případ, že nestihnete nakoupit nebo přijde ona nečekaná návštěva. Určitě se hodí mít doma balíček slaných krekrů, trvanlivé pečivo (např. balení baget určených k dopékání), plechovku rybiček (výtečně chutnají sledi v hořčičné omáčce), pomazánku v tubě, plechovku oliv, skleničku nakládané zeleniny, oříšky nebo slané tyčky. A pak »dochucovadla« typu hořčice, kečup, tatarská omáčka, díky nimž i z mála vytvoříte pochoutku. Pro milovníky sladkostí je dobré mít v zásobě jedny oplatky. Stejně tak můžete dát do mrazáku několik kousků nedojedeného koláče nebo cukroví.

Pokud vyndáte z mrazáku koláč a rozpečete jej v troubě, stačí jen zapnout rychlovarnou konvici a čaj je připravený během chvilky. Klikněte pro větší obrázek!Nápoje nesmějí chybět!
Každá návštěva spíš než jídlo přivítá něco k pití. Proto se vyplatí mít doma pořád jednu lahev sirupu, který spolu s vodou a kostkou ledu vytvoří osvěžující nealko nápoj. V baru je pak dobré schovat pro všechny případy dvě lahve vína (bílé a červené), či něco tvrdšího. Káva a čaj by pak ve spíži rozhodně neměly chybět! 

Jak pohostit nečekanou návštěvu
Jmenované preventivní zásoby už napovídají, jak bude takové narychlo připravené občerstvení vypadat. Jeho příprava je skutečně velmi jednoduchá. Slané krekry nebo rozpečené bagety natřete hotovou pomazánkou z tuby, nebo pomazánkou připravenou z rybiček, kečupu, majonézy a cibulky nasekané najemno. K ozdobení použijte kousky sterilované zeleniny nebo olivy. Pokud máte doma vejce, můžete jich několik umíchat a dát na rozpečené bagety. A když najdete v mrazáku ještě nasekané bylinky, bude to i krásné na pohled.

Některé návštěvy chodí rády neohlášené. Buďte na ně připraveni. Klikněte pro větší obrázek!  Jednoduché jednohubky co dům dal. Klikněte pro větší obrázek!

Složitější občerstvení
Pokud se návštěva ohlásí přeci jen trochu dopředu, můžete se pustit i do něčeho složitějšího. Pro všechny případy je dobré mít v mrazáku schované listové těsto. Snadno z něho totiž vykouzlíte pizzu či jiné pečivo. Jako sladké pohoštění můžete vyrobit dobroty z jednoduchého perníkového nebo třeného těsta. A když si doma schováte trvanlivou šlehačku ve spreji, určitě to bude dobrota.

Text: Markéta Veselá
Foto: http://farm2.static.flickr.com, www.people.cz, www.mobilnet.cz , profimedia.cz