Staří Řekové vůbec žádné stoly neměli. Ještě před počátkem našeho letopočtu prý jakýsi řecký zpravodaj zapsal, že „jest v Galii takový zvyk, který jest třeba připomenout, když chceme pochopit, co je to galské jídlo: je to zvyk, že místní lidé jedí vsedě.“ Ty doby, kdy Řekové při hodování spočívali na lehátkách, jsou dávno pryč. V dnešním světě se tento zvyk opět vrací třeba na dovolené u bazénu. Svět ale zůstává naštěstí dostatečně pestrý, co se jídelního nábytku týče.


Kde se vzal první stůl

Řekové jedli vleže, ale stoly měli. Nepoužívali je k jídlu, ale k přípravě božských obětí. Později začaly být používány k jídlu, ale záhadou zůstává, jak se z obětních oltářů proměnily ve stoly jídelní. Možná aby se lidé vyrovnali bohům nebo z prostého ignorantství křesťanů k pohanství anebo proto, že to zkrátka bylo praktické.

V Africe a v Asii se naopak používaly stolečky nizoučké, s titěrnými sedačkami nebo i bez nich. Souvisí to zejména s nomádským způsobem života, který stěhování velkých kusů nábytku nepřipouští. V Číně a Mongolsku se dlouho místo stolů používaly truhlice.


Výška stolu – zrcadlo společenské úrovně

V Asii a Africe se zachovaly nizoučké stoly dodnes. V některých regionech jižní Afriky a Tichomoří jsou dokonce stále bez židliček. Tamní lidé mají ohebnější klouby než Evropané nebo Američané, a tak mohou sedět na bobku, se zkříženýma nohama nebo v jiných, pro nás nepředstavitelných polohách. Do takovýchto oblastí se stoly a židle cpou především spolu s hordami turistů, kteří vyžadují, aby v navštívené zemi mohli čerpat luxus srovnatelný s domácím. Mají více peněz než domácí, a tak si sedí na vyšších židlích. 

 

Stolky na kuří nožce

V posledním století stoly ještě povyrostly. Bufety nabízejí konzumentům jídla stolečky na vysoké nožce, k nimž není možné si sednout a když, tak jen na vysokou barovou židličku, která žádné velké pohodlí nenabízí. Tento vynález ale již dávno opustil provozovny rychlého občerstvení. Domácí variantou jsou kuchyňské bary, kde občas nezdravě hltáme něco z papíru. A pokud se vysoký stolek pokryje sněhobílým ubrusem, tak je z něj rázem nezbytné vybavení banketu. Tyto stolky však nejsou nijak zavrženíhodné. Nutí lidi, aby se trochu hemžili a osvěžili tak mezilidský styk v naší internetové době. 
 

Kde se vzal stůl už víme. Pokud vás zajímá, jak ho správně osvítit čtěte Jaké světlo nad jídelní stůl?Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com