Jahodový dějepis
Jahody jsou velice oblíbeným ovocem už po tisíciletí! Pokud by vás zajímalo konkrétní doložení, není žádným tajemstvím, že už Hippokrates psal o jejich léčebných účincích. Ve středověku se jahody pěstovaly v klášterech a v 19. století se dokonce staly symbolem luxusu. Např. Tereza Tallienská, jedna z představitelek francouzské revoluce, se koupala ve vaně plné jahod, aby si tak udržela pružnou a hebkou pokožku. Spisovatel Fontenelle, který se dožil téměř sta let, přičítal svou dlouhověkost právě pojídání tohoto červeného ovoce.

Jahody se i dnes často označují jako potravina, která působí jako afrodiziakum. Na obrázku můžete vidět smyslný koktejl jahod se zelenou petrželkou, které se připisují podobné účinky. Klikněte pro větší obrázek!Jak se jahody zvětšily
Jahody původně nevypadaly tak, jak je známe z obchodů. Jednalo se o drobné plody, podobné těm, které rostou v lese. Až v 17. století se začaly pěstovat velké plody. Za tímto objevem stála metoda pokusu a omylu. Při objevování Ameriky totiž jistý mořeplavec našel nádherné červené plody a rozhodl se, že je přiveze domů do Evropy. Bohužel přivezl pouze samičí rostliny, a tak byli zahradníci donuceni zkřížit je s odrůdou severoamerickou, od které již měli samčí alternativu. Z tohoto míchání, které může připomínat vaření pejska a kočičky, vznikly ony velké jahody, které známe dnes. Už francouzský panovník Ludvík XV. si na nich pochutnával. Dnes jsou jahody jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce vůbec. Ročně se jich v celém světě vyprodukuje přes dva miliony tun. Pěstují se především na obrovských polích v Americe, Francii či Itálii. K nám se dováží hlavně španělské odrůdy.

Chutné i zdravé
Jahody obsahují téměř z 90% vodu. Protože neobsahují příliš cukru, jsou vhodné i pro diabetiky. Čím to, že se nám zdají tak sladké? To způsobují organické kyseliny (jablečná, šťavelová a další). Bohužel přítomnost těchto kyselin v jahodách u mnohých lidí vyvolává alergické reakce. Jahody jsou zdrojem minerálních látek (především draslíku, hořčíku a vápníku), vitamínů A, B, C a E a vlákniny. Jahody zmírňují horečku, pomáhají při srdečních chorobách, snižují chudokrevnost a působí proti zánětům.

Jahody mají v české kuchyni své nezastupitelné místo. Jahodové knedlíky, ať už kynuté nebo tvarohové se těší velké oblibě. Klikněte pro větší obrázek!Afrodiziakum či spíše projímadlo?
Jahody se dříve na vesnicích používaly jako přírodní projímadlo nebo také afrodiziakum. Kdoví, jestli léčitelé ve snaze vzbudit v někom touhu, omylem nedosáhli onoho druhého, nechtěného účinku. Pro dobré čistící účinky jsou jahody dobrým pomocníkem také při hubnutí. Třebaže se nám může zdát, že jsou příliš sladké, mají velice nízkou kalorickou hodnotu. Další kouzelnou přísadou jahod je kyselina ellagová, která působí proti rakovině a nádorům. Tato látka se vyskytuje už jen v hroznovém víně a třešních. Sice vás to na smrtelném loži nezachrání, ale prevence je také důležitá.

Jahody v kuchyni
Jahody nemusíme jíst jen syrové, čerstvě utrhnuté na zahrádce. V létě si můžeme na zimu připravit marmeládu nebo kompot. Nebo je můžeme zamrazit! „Jahody mražený“, to je přeci klasika. Dále se z nich dá připravit ojedinělé a chutné jahodové víno nebo mošt. Většina z nás je ráda konzumuje jen tak s trochou vanilkového cukru nebo se šlehačkou či zakysanou smetanou. Ale můžeme si z nich upéct také bublaninu nebo vyrobit nepečený desert. A to jsme málem zapomněli na jahodové knedlíky. Jak vidíte, využití jahod v kuchyni je opravdu široké. No a teď si můžete s čistým svědomím odskočit třeba na sklenku šampaňského s jahodami. 

Text: Pavlína Nouzová
Foto: http://www.trnka.name/ , archiv , http://www.profimedia.cz/