Co jsou a proč se používají?

Hořčice, kečupy, octy a všemožné dresingy jsou směsi několika různých ingrediencí poskládaných v určitém poměru – obsahují například koření, bylinky, víno, cukr, cibuli, česnek, sůl, med, ocet, barviva, majonézu, smetanu,zahušťovadla, a mnoho dalšího. Přidávají se do pokrmu při jeho přípravě, nebo až při individuálním dochucení na talíři. Zdůrazňují chuť jídla, a využívají se velmi různorodě a specificky, většinou podle určité národní kuchyně. Každá národní kuchyně navíc používá něco svého, přísady, které jinde nejsou k mání.

První bylo hořčičné semínko a pak až hořčice. Klikněte pro větší obrázek!Hořčice – tři druhy stačí

Základem hořčice je pomleté hořčičné semínko a k němu podle druhu hořčice pak ocet, víno, cukr, med, koření a barvivo. To vše spoludotváří konečnou chuť, která se značně různí druh od druhu. Máme hořčice velmi ostré – čínské, japonské, chilli nebo příjemně sladké jako česká kremžská. Jsou také hořčice slané – například francouzská, nebo kyselé, jako jsou některé americké. Není nutno mít doma všechny druhy, ale dvě až tři neuškodí mít po ruce. Postačí vám plnotučná, kremžská a třeba francouzská.

Náš tip: Nekupujte zbytečně drahé hořčice z dovozu, jejich kvalita i druh neodpovídají vysoké ceně, a platíte vlastně především za pěknou skleničku s poutavou nálepkou.

Heinz je osvědčená a dobrá značka kečupu. Klikněte pro větší obrázek!Kečupy – zaměřte se na kvalitu

Vyrábějí se ze zralých rajčat, koření, octa, soli, cukru a zahušťovadlem bývá škrobovina. Mnozí si vyrábějí kečupy z přebytků vlastních zahrádek, kde máte jistotu kvality a poměru přísad. V současnosti se totiž zdá, že „frčí“ kečupy nadměrně kořeněné, kde kořenící aromatické složky v kečupu přebijí vlastí chuť rajčat. Ale závislé je to opět na vaší chuti, který kečup preferujete a zvolíte. Vždy se ale vyplatí koupit osvědčenou značku, levné kečupy nemají takovou chuť.

Omáčky – dodají říz

Je sorta omáček, které si doma svépomocí nepřipravíte, a přesto jsou nezbytné pro vaši kuchyni. Zmíníme se pouze o těch nejpodstatnějších. Patří mezi ně:

  • Orientální kuchyně se bez sojové omáčky neobejde. Nemusíte příliš vybírat, nejlepší je ta univerzální. Klikněte pro větší obrázek!Worcesterová omáčka (worchester sauce) – náleží především anglické kuchyni, a je to velmi solidní omáčka ze směsi sladového octa, cukru, citronové šťávy, melasy, soli, tamarindu, koření a ančoviček. Ve spíži by měla mít své místo, je ideální k dochucení masových pokrmů.
  • Sojová omáčka – pokud jste příznivci orientální kuchyně, sojovou omáčku tam ničím nenahradíte. Na trhu jsou různé varianty, postačí taková univerzální.
  • Polévkové koření – omáčka typu „maggi“ je dobrá směs k dochucení jakékoli, ale nejlépe masové nebo zeleninové polévky.

Náš tip: Přírodní náhradou je libeček, bylinka, jejíž základní chuť je hodně stejná a výrazná. Polévku oživí svojí zelenou barvou a neobsahuje sůl a konzervanty.

  • Omáčky z červeného pepře – ideální do mnoha pokrmů, a její složení je tak prosté, že si ji můžete vyrobit i sami.

Náš recept: Červené pálivé papričky rozdrtíte, přidáte ocet, sůl, koření a škrob, třeba bramborový (poměr se řídí podle chuti uživatele).Vymícháte, uskladníte v tmavé sklenici s dobře těsnícím víčkem a máte omáčku hotovou k použití. Pokud dáte přednost nabídce na trhu, najdete je pod názvem: Tabasco, Crystal anebo Rapey´s West Indian Style.

Omáčka Tabasco je ideální  volbou omáček z červeného pepře. Klikněte pro větší obrázek!Náš tip: Tabasco je z nich taková nejuniverzálnější, co do ostrosti i kořenících přísad. Stačí do pokrmu přidat pár kapek.

  • Rybí a ústřicová omáčka - ústřicová se využívá hlavně v čínské kuchyni, a ta rybí vám ji docela dobře nahradí. Rybí omáčka se vyrábí z ančoviček a najdete ji především v orientální kuchyni. S koupí je trošku problém, protože velkou láhev asi málokdo spotřebuje. Naštěstí omáčka je dlouho skladovatelná v lednici.

Náš tip: Podělte se o obsah s někým dalším. Taková omáčka je i dobrým nápadem na dárek.

  • Steakové omáčky – americká a anglická ingredience, kde je velmi populární. Jednoduše a účelně dochutí a zdůrazní chuť jakéhokoliv masa, od mletých směsí až po pečená a dušená masa, ale především masové minutky.

Text: Pavla Zigová

Foto: archiv výrobců