Solné doly Bex leží v horách. Jsou skryté v zarostlém údolí, které můžete hledat poblíž známějších rekreačních míst v oblasti Ženevského jezera – mezi Les Diablerets a Villarssur Ollon. Jejich historie je stará několik století, podzemní chodby jsou přeměněny v muzeum a v butiku můžete zakoupit sůl kuchyňskou s příměsí horských bylinek nebo wellnessovou sůl do koupele. Obě mají na tělo blahodárný účinek. Hory kolem jsou tajemné a krásné, stejně jako podzemní chodby.


Malý výlet do historie

Kdyby někdo shromáždil všechny pasáčky, kteří se kdy zasloužili o velké objevy, zalidnilo by se možná menší město. Pověst o objevu solných ložisek v Bexu vypráví, jak se čísi kozy stahovaly vždy ke dvěma pramenům. Voda jim evidentně šmakovala více než jinde. Pasáček ji ochutnal také a zjistil, že je slaná. V roce 1475 se sem přistěhovali podnikatelé z Bernu, aby slabě slané prameny využívali pro byznys. Roztok odpařovali a při tom důkladně zatočili s okolními lesy, které téměř vytěžili. Časem se techniky získávání soli vylepšovaly. Byly postaveny zastřešené odpařovače, kde se roztok průběžně zbavoval vody za současné krystalizace na stéblech slámy, z níž byla následně získávána čistá sůl. Pak přišly metody získávání roztoků z vrtů a odpařování vody ve vysokotlakých kotlích termokompresí. Tyto technické detaily potěší spíš inženýry a milovníky strojů než uživatele soli.


Fáráme vláčkem

Do hlubin slané a solné hory se vjíždí po titěrných kolejích titěrným vláčkem. Podobně je tomu i v jiných dolech, a kdo nějaké navštívil (nemusely být zrovna solné), nebude moc překvapen. Vláček původně vozil horníky, není to žádná turistická atrakce, a tak je jízda na něm vcelku adrenalinovou záležitostí. Obsluha vás usadí na lavice, které byly vytvořeny pro těžce pracující dělníky, a nikoli pro Evropany jednadvacátého století, kteří vydají desetinu tehdejší fyzické námahy a zkonzumují desetinásobek jídla. Vystoupíte v nitru hory a můžete se vydat za průvodcem nepřehlednou spletí chodeb.

 


Kahany a šatny

Důlní galerie neboli chodby jsou místem se vzrušující atmosférou. To vzrušení pramení nejspíš z radosti, že něco takového již dneska nemusí nikdo dělat. Jsou zde zachovány některé části systému čerpání vody, které vypadají docela jednoduše, dokud si neuvědomíte, že všechny ty fošny sem musel někdo natahat a pak je spojit v podstatě potmě, protože tenkrát bylo k dispozici jen světlo karbidových kahanů. Jejich přehlídka je velmi zajímavou součástí podzemního muzea. K vidění jsou i kladiva a špičáky, které se používaly především k hloubení chodeb.


Sůl nad zlato

Doly Salin Bex jsou otevřeny celý rok, v zimě ale jenom o víkendech. Vzhledem k tomu, že vláček má jen omezený počet míst, doporučuje se rezervace přes internet.

Recept: Kuřecí stehna na Coca Cole zdobená krystalickou solí

Připravte si: 2 kuřecí stehna, 15 cl Coca Coly, 1 citorn, 1 polévková lžíce balzaikového octa, 1 kávová lžička jablečného octa, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com