Chřest se před několika sty lety hojně pěstoval na Moravě. Dnes se dováží především ze sousedního Slovenska. Klikněte pro větší obrázek!Z Ivančic na Slovensko

Nejvýznamnějším místem, kde se chřest již od 18. století pěstoval, je městečko moravské Ivančice. Byl natolik vyhlášený, že se odtud dodával přímo na císařský stůl do Vídně. Slavnosti chřestu se tam konají dodnes, i když jeho pěstování tu už dávno zaniklo. Dnes se k nám chřest dováží, a to většinou ze Slovenska. A oproti dobám minulým už zdaleka nepatří k surovinám, které se běžně používají v české kuchyni. Je to ale škoda!

Afrodiziakum a elixír mládí

Tato zelenina v sobě totiž ukrývá celou řadu potřebných látek, například betakarotén, vitamíny skupiny E, C a B. Ze stopových prvků je v chřestu hojně zastoupen draslík a zinek, dále fosfor, železo, jód a sodík. V některých zemích je chřest po mnoho generací považován za účinné přírodní tonikum a afrodiziakum. Vysoký obsah důležitých vitaminů a minerálů a jejich kombinace dělají z chřestu pravého přítele naší fyzické i psychické kondice. Proto tento druh zeleniny můžeme s čistým svědomím označit za elixír mládí. Má stimulační účinek na krvetvorbu, pomáhá udržovat zdravý cévní systém a silné srdce. Rovněž zlepšuje zásobování mozku kyslíkem.

Při výběru chřestu dbejte na to, aby byl čerstvý.. Klikněte pro větší obrázek!Pro zdraví i krásu

Vysoký obsah vitaminů skupiny B, betakaroténu a zinku představuje ideální kombinaci pro zdraví i krásu. Vysoký obsah kyseliny listové a niacinu je důležitý pro správný hormonální vývoj, obnovu a omlazování buněk a pro naši mentální kondici, zdravý spánek, schopnost soustředění, paměť a pevné nervy. Značný obsah vlákniny zase prospívá zažívání. Chřest také podporuje čištění organismu, působí močopudně a pomáhá tělo zbavovat usazených škodlivin. Jeho účinky ocení lidé trpící kožními problémy, ekzémem, akné, cukrovkou a jinými potížemi spojenými s látkovou výměnou.

Než ochutnáte...

Hlavním kritériem při nákupu chřestu je jeho čerstvost, kterou poznáte, když zatlačíte nehtem na řeznou plochu. Pokud vytéká z řezu tekutina, chřest byl sklizen v den nákupu. Barva musí být svěží, stonky pevné a nezavadlé, špičky uzavřené. Aby vydržel dlouho čerstvý, postavte stonky do nádoby s vodou a uzavřete v lednici, maximálně však týden. Oloupaný chřest lze také krátce spařit horkou vodou, vychladit a zmrazit. V tomto stavu jej můžete skladovat i půl roku.

Co s ním v kuchyni?

Chřest je nejen velmi chutným, ale také zdravím zpestřením  jídelníčku. Můžete jej dusit, smažit, ale i grilovat. Klikněte pro větší obrázek!    Před přípravou chřest omyjte, odřízněte zdřevnatělé či oschlé konce stonků a oloupejte tenkou slupku škrabkou na zeleninu, a to od hlavičky směrem dolů. Chřest vařte vždy bez poklice. Pro zachování svěží zelené barvy chřest krátce zchlaďte v ledu nebo ve studené vodě a nechte okapat. Chřest je výborný rovněž dušený, smažený nebo grilovaný. Duste v hrnci nad hladinou vody v jedné vrstvě a pod poklicí, než změkne. Smažte na másle nebo olivovém oleji, až zezlátne a je křehký, vhodné je ho předem šikmo nakrájet na tenké plátky. Před grilováním potřete chřest olejem nebo směsí oleje, hořčice a pepře a grilujte do zhnědnutí ze všech stran. Dobu grilování můžete zkrátit předvařením chřestu po dobu asi 1 minuty. Chřest je hotový v momentě, kdy jej lze vidličkou snadno nabodnout.

Text: Dana Truksová

Foto: www.gurmetklub.cz, www.ivancice.cz, www.profimedia.cz