Každá lahev je originál

Třicet osm různých barev, jedenapadesát typů kresby, unikátní číslování každé lahve - to je nekonečné množství kombinací. Každý na celém světě si najde barevné provedení, které přitáhne jeho zrak a Absolut Unique.

Firma šla dokonce tak daleko, že změnila dlouhodobě zavedený výrobní proces. Linka na výrobu ABSOLUT UNIQUE vypadá spíše jako umělecké studio než jako továrna na lahve. Díky speciální technologii by bylo možné vyrobit tolik unikátních obalů, že by na jednoho obyvatele této planety připadlo 13 miliard vzájemně odlišných lahví.

Jedinečná lahev je na místě. Ukrývá totiž jedinečný nápoj, který se dlouhodobě pohybuje na nejvyšších příčkách mezi destiláty. Úspěch Originál ABSOLUT vodky spočívá v jedinečném procesu zpracování ozimé pšenice. Díky čtyřfázovému filtračnímu procesu po destilaci vzniká jeden z nejčistších destilátů na světě.

Zlatá je nejlepší

Pro nejnáročnější je tu Jameson Gold Reserve, ve které se spojují desetileté a třináctileté whisky. Přičichnete-li ke sklence s touto whisky, ucítíte vůni dřeva, ječného sladu a obilí se stopami sladkého sherry a mentolu. Následně vás překvapí medově sladká, vzápětí pak kořeněná chuť s ozvěnou lesních plodů a hrušek.

Doporučená maloobchodní cena: 1 239  Kč

Medailemi ověnčená „jednadvacítka“

Irská whisky Bushmills přichází na český trh s horkou novinkou pro opravdové znalce. Na pultech prodejců špičkového alkoholu se nově objevuje Bushmills 21 Years Old Single Malt, která patří mezi prémiové produkty. Old Bushmills vyrobí každý rok pouze limitované množství lahví. Každá lahev je pro opravdové znalce, kteří ji ocení, když má už tolik medailí… Za zmínku stojí zejména zlatá medaile na San Francisco World Spirits Competition 2012 v kategorii „Nejlepší irská whisky“. Tato raritní whisky dozrává po dobu minimálně jednadvaceti let postupně v různých sudech – v bourbonových sudech, v sudech po Sherry Oloroso a nakonec v sudech po Madeiře. Má plnou měděnou barvu, ve vůni najdeme tóny máty a karamelu, pocházející ze sudů Madeiry. V chuti se objevují tóny meruňkové marmelády či zázvorových sušenek.

Bushmills 21 Years Old Single Malt lze pořídit za 3490 Kč.

Honza Procházka se zlatem a platinou v kapse

Johnnie Walker přichází a má v kapse novou pecku - Platinum Label, což je směs minimálně osmnáctiletých whisky. Má vzácně bohatou chuť, která byla namíchána s detailní přesností. Tato jedinečná whisky byla inspirována dlouhou tradicí rodiny Walkerů a speciálně vytvořena jako slavnostní whisky pro nevšední zážitek. Johnnie Walker Platinum Label je mimořádně bohatá a sofistikovaná whisky pro moderní a stylové spotřebitele.

Další nový „label“ je speciální směs whisky Gold Label Reserve. Tato unikátní směs, míchaná mistrem palírny Johnnie Walker Jimem Beveridgem z jeho vzácných privátních zásob, obsahuje také whisky Clynelish single malt. Na její výrobu se používá voda z oblasti, ve které bylo poprvé objeveno naleziště zlata ve Skotsku, a to v roce 1800. Gold Label Reserve má medovou chuť s krémovou texturou, ale přesto si zachovává svou tradiční kouřovitost, která je typická pro značku Johnnie Walker.

Ceny na global-wines.cz jsou Johnnie Walker Platinum Label za 1990 Kč, Johnnie Walker Gold Label Reserve za 1089 Kč.

A teď něco konkrétního

Cubata je španělské označení pro jakýkoli long drink, který je složen ze základní alkoholické báze (rumu, ginu, vodky apod.) a zpravidla nejméně dvojnásobného množství obvykle nealkoholického nápoje. Podává se ve sklenici bez nožky (tumbleru) a doplňuje se vhodnou ozdobou nebo vložkou.

Jedním z velmi chutných příkladů je HAVANA CUBATA, což je prémiová varianta populárního long drinku Cuba Libre, při jehož přípravě byl použit jedinečně definovaný postup. Ten především počítá s rumem Havana Club Anejo 7 Anos, který považuje světová barmanská komunita za vlajkovou loď značky. Rum se dávkuje do nižšího tumbleru (nízké sklenice) naplněného až po okraj křišťálově průzračnými kostkami ledu. Poté se po stěně sklenice přidává Coca-Cola, a to nejlépe z čerstvě otevřené a co nejmenší skleněné lahve (nápoj z tzv. petek nemůžeme doporučit). Důležité je finální zakončení osminkou limety nebo citronu, které se stisknou nad long drinkem, aby ho obohatily o šťávu a svěží citrusové aroma, a poté se vhodí do nápoje.Fotografie: oficiální zdroj