Ananas prospívá zdraví

Ananas, který je plodem ananasovníku, patří mezi oblíbené druhy exotického ovoce. Za svou popularitu vděčí nejen své skvělé chuti, ale také tomu, že je zdrojem vitamínů i celé řady minerálních látek.

Z nich jmenujme alespoň vápník, draslík a sodík. Za zmínku rovněž stojí biotin podporující růst vlasů a nehtů, ale především enzym bromelin, který napomáhá lepšímu trávení.

Díky obsaženým kyselinám (například kyselina citronová) ananas odvodňuje a napomáhá vyplavování škodlivin z těla, pročež je součástí různých detoxikačních kúr a diet.

Ananasová dieta

Kdo by neslyšel o zázračné ananasové dietě! Princip této redukční diety je velmi jednoduchý. Pokud chcete zhubnout, živíte se výhradně čerstvým ananasem, případně jeho šťávou, jak dlouho jen vydržíte.

 Obvyklá délka této diety je jeden týden. Někteří dietáři ji však dokážou držet až měsíc. Týdenní úbytek na váze je velmi individuální. Pohybuje se zpravidla mezi 2 až 5 kilogramy. Během diety nejsou povoleny žádné jiné potraviny než čerstvý ananas.

Pokud se vás zmocní neodbytná touha po zpestření této jednoduché diety, můžete místo ananasové dužiny sníst pro změnu ananasový střed. A ještě dodejme, že liberálnější varianta této diety rovněž povoluje konzumaci citrusových plodů. Je ale ananasová dieta skutečně tak skvělá a výjimečná?


Ananas je skutečně velmi zdravý, pomáhá k detoxikaci organismu.

Hubnutí s rozumem

Ano, díky konzumaci čerstvého ananasu skutečně můžete zhubnout, ovšem podobně jako kdybyste jedli jiné ovoce nebo zeleninu. Hlavní příčinou úbytku hmotnosti je totiž fakt, že jíte nízkoenergetické potraviny s vysokým podílem vody a vlákniny.

Vliv enzymu bromelinu, který je v ananasu obsažen a který napomáhá spalování tuků, není tak podstatný. Pokud se rozhodnete držet ananasovou nebo jinou ovocnou dietu, neměli byste ji držet déle než týden. Hrozí vám pak nebezpečí, že se budete cítit, jako by vám někdo odčerpal všechnu energii.

Náš tip: Místo ovocné diety raději vyzkoušejte dělenou stravu doplněnou pravidelným cvičením. Budete se cítit ve formě a spíše se vyhnete zrádnému jo-jo efektu.


Díky konzumaci čerstvého ananasu můžete zhubnout podobně, jako kdybyste jedli jiné ovoce.

Text: Markéta Tomášková
Foto: teachamantofish.org.uk; tableheads.com; newportlearn.net; www.isifa.comAutor: Markéta Tomášková | Fotografie: teachamantofish.org.uk; tableheads.com; newportlearn.net; www.isifa.com