Kde se vzala zmrzlina?

Možná vás to překvapí, ale zmrzlina se začala mlsat u ve starověku. Objevili ji vlastně staří Řekové, kde možnost pochutnávat si na zmrzlině znamenala příslušnost k té nejvyšší vrstvě. Mít zmrzlinu totiž znamenalo objednat si profesionální běžce, kteří snesli zmrzlý sníh a led například z Olympu tak rychle, že nestačil ještě roztát. To v praxi znamenalo předávání kyblíku se sněhem mezi několika běžci, jako když se běží štafeta.

Na zmrzlinový pohár nemusíte nutně do cukrárny, můžete si ho připravit doma. Klikněte pro větší obrázek! Američané ji milují

Zmrzlina tak, jak ji známe my dnes vznikla pravděpodobně z ledových, osvěžujících nápojů. Od té chvíle se začali cukráři předhánět ve vývoji čím dál rozmanitějších druhů zmrzliny.

Překvapením možná může být, že nejvíce zmrzliny se konzumuje v severských zemích, naopak méně v zemích na jihu. Nejvíce si na ní pochutnávají Američané, kteří ji v průměru zkonzumují přes 20 litrů na hlavu ročně. To Češi se drží více při zemi a dokonce zaostávají za běžným evropským průměrem – sníme každý kolem 6 litrů zmrzliny ročně.

Panečku, to je druhů!

Nejčastěji konzumujeme ovocné a mléčné zmrzliny. Existuje však i řada dalších druhů. Smetanová zmrzlina je zhotovena z našlehané smetany, zmrzlina krémová zase vzniká za využitý vaječných žloutků. K dostání je i zmrzlina lehká, dietní, se sníženým obsahem tuku. Zřídkakdy obsahuje zmrzlina tuk rostlinný, taková informace musí pak být povinně uvedena na obalu. Pro zjemnění chuti nebo naopak jejího doladění se někdy používá malé množství destilátu nebo lískových oříšků, mandlí atd. Vše je ale vždy uvedeno na obalu. Příchutím zmrzliny se zkrátka meze nekladou – rumová nebo melounová jsou již takřka běžnými druhy a v Japonsku nyní dokonce přesedlali na zmrzlinu s příchutí česneku, koňského masa a chaluh.

Domácí jahodovou zmrzlinou překvapíte své děti i hosty. Klikněte pro větší obrázek! Mňam, domácí jahodová!

Jahodovou zmrzlinu si může doma vyrobit každý, kdo má mrazák a mixér. Připravte si takové množství jahod, které náš mixér dokáže pojmout. Navíc přidejte jeden banán, který dá zmrzlině aroma a také přírodní cukr. Připravené suroviny nechte v mrazáku úplně ztuhnout – ideálně přes noc. Snažte se, aby se vám přitom kousky zmraženého ovoce neslepily k sobě. V obchodě jsou k dostání i zmražené jahody, použít můžete samozřejmě i jiné ovoce.

Jak na to?

Když je ovoce zmrzlé, vložte ho do mixéru a rozsekejte na jemnou ovocnou tříšť. Přikápněte trochu smetany nebo mléka a podle chuti přidejte cukr. Začněte znovu mixovat a současně přilévejte tolik smetany či mléka, kolik je potřeba, aby zmrzlina získala jemnou konzistenci.

Takto připravenou zmrzlinu můžeme ihned podávat hostům třeba se šlehačkou ozdobenou snítkou máty a zbytek uložit do mrazničky, kde nám nějakou dobu bez problému vydrží.

U nás je zmrzlina sladkou pochoutkou. Umíte si ale představit zmrzlinu s příchutí česneku? Klikněte pro větší obrázek!

 

Text: Zuzana Veselá
Foto: find.myrecipes.com; lalunasworld.worldpress.com; images.encarta.msn.com; www.profimedia.cz