Naše martinská husa nebo americký krocan, to jsou jídla, která se musí podávat ve větší společnosti. Jen tak vynikne jejich dokonalé provedení a je viditelná péče, kterou kuchařka nebo kuchař věnovali jejich přípravě. Přinášejí radost a potěšení nejen do žaludku. Porcování drůbeže v kuchyni je hračka. Pokud se ovšem odhodláte udělat z tohoto kuchařského úkonu divadlo, potěšíte tím jistě všechny u stolu.


Co potřebujeme

Kuře, kachna, husa nebo krůta, pro všechny vlastně platí stejná pravidla. Potřebujete jen pořádně ostrý nůž, případně nůžky na drůbež, vidličku na maso, prkénko se žlábkem na šťávu a trochu odvahy. Ostatní půjde samo. Jak na to, si můžete rozmyslet za deset až dvacet minut, během nichž si musí drůbež po vytažení z trouby odpočinout. Tento čas je nutný k tomu, aby se bílkoviny pěkně smrskly a uvěznily v sobě šťávu tak, aby pak maso bylo vláčné. Etiketa by velela podávat rozporcované maso na nahřáté míse. Pro radost z porcování můžeme tomuto zvyku ustoupit a nechat pečínku celou dobu na prkénku.


Krok za krokem

Drůbež si položíme prsíčky nahoru, znehybníme ji vidličkou a oddělíme nožem stehno od trupu. Pokud stehno drží na kloubu, přestříhneme ho nůžkami. Stejně postupujeme na druhé straně. Pokud je „pták“ menší, budeme asi podávat celé stehno, u větších druhů oddělíme nůžkami stehno od lýtka, respektive horní a dolní stehno, a když máme na stole krůtu, stehno vykostíme. V tomto případě si opět přidržíme stehno vidličkou a maso oddělujeme řezy rovnoběžně vedenými podél kosti. Kost je třeba několikrát otočit. Křídla oddělíme řezem vedeným diagonálně od prsou ke křídlu tak, abychom křídlo oddělili v místě kloubu. Nestačí-li nůž, zas jsou po ruce nůžky. Křídla necháváme celá. Projevují o ně zájem gurmánští znalci, kteří milují obírání kostí. Konečně máme trup a můžeme zanořit nůž do prsou. Torzo si přidržíme vidličkou a podle velikosti drůbeže odkrajujeme plátky diagonálně k páteři.


Konečně hotovo

Pokud se jedná o přátelskou či rodinnou sešlost, všichni sdílejí nadšení z porcování, povzbuzují kuchařku, či kuchaře, vyjadřují radost z naporcované pečínky. Tento způsob zacházení s jídlem se hodí jen do dostatečně intimní společnosti, takové která si přeje u společného stolu především zábavu. Formální večeře žádá tu předem nahřátou mísu. A co se zbytky masa na špatně ořezaných kostech? Ty se spotřebují druhý den na uhlířinu nebo podobné jídlo.
 

Pokud budete dělat kachnu na Dušičky, můžete se povídat o anglosaském svátku Halloweenu. Jeho výzdoba je pověstná, ale může být i vtipná, jak uvidíte v článku Halloweenské garáže: vyděsí i rozesmějíAutor: Jana Vlková | Fotografie: Foodparade, www.isifa.com