Brambory – kdo vymyslel to jméno?
Je všeobecně známé, že brambory do Evropy přišly z Jižní Ameriky v souvislosti se zámořskými objevy. Málokdo už ale ví, s jak velkou nedůvěrou byly v Evropě přijímány. Cesta brambor na evropský stůl začala totiž poněkud nešťastně. Vedla od dlouhého odmítání této plodiny jako pohanské byliny přes její využití jako okrasné rostliny, než se z ní konečně stal lék a úplně nakonec potravina. Do českých zemí se dostaly brambory z Braniborska a odtud podle některých historiků také pochází i jejich český název.

Přestože se u nás brambory začaly pěstovat až v 18. století, dnes si českou kuchyni bez brambor jen těžko dokážeme představit. Klikněte pro větší obrázek!75% brambory je voda
Plody rostliny mají poměrně nízkou kalorickou hodnotou, neboť obsahují takřka zanedbatelné množství tuků, a přitom jsou bohaté na živiny a vitamíny A, B, C a PP. V syrovém stavu obsahují kolem 75% vody, 20% sacharidů a velmi malé množství bílkovin. Hlízy dále obsahují kyselinu citrónovou a minerální látky. Z nich uveďme alespoň hořčík, železo, zinek, sodík a draslík. Právě vysoký obsah draslíku má příznivý vliv na zdraví lidského srdce a cévní systém. Sodík obsažený v bramborách má zase příznivý vliv na činnost ledvin. Zajímavé je, že až na hlízy je celá rostlina jedovatá.

Co vlastně nakupujete?
Brambory obvykle nakupujeme podle varného typu, které jsou čtyři. Varný typ A, B, C a D. Brambory varného typu A jsou vhodné především do salátů, pro vaření ve slupce na loupačku a jako příloha. Brambory varného typu B jsou již mírně moučnaté a nejuniverzálnější ze všech typů, to znamená, že je můžeme použít jako přílohu i na restování. Bramborová kaše se z nich také dá připravit, i když pro tu jsou mnohem vhodnější brambory varného typu C, neboť ty jsou velmi moučnaté. Brambory varného typu D jsou odrůdy pro průmyslové zpracování. S těmi se v běžných obchodech nesetkáte. Naproti tomu se ale můžete setkat s označením brambor A-B nebo B-C, kdy tato hranice není přesně vymezena. 

Brambory jsou poměrně nenáročnou plodinou. Existuje jich mnoho druhů. Základní varné typy jsou čtyři. Klikněte pro větší obrázek!Příprava: Zbytečně neloupat!
České hospodyňky nejčastěji vaří brambory ve vodě jako přílohu. Zde platí zásada zachování co největšího množství vitamínů a minerálních látek. Jelikož to se skrývá právě přímo pod jejich slupkou, je lepší brambory zbytečně neloupat. Doporučuje se brambory pořádně vydrhnout, abychom odstranili množství hlíny a písku, uvařit je celé a až potom je oloupat, pokud je jejich slupka už stará a není dobrá. Loupat rané brambory je nesmysl. Jejich slupka, pod kterou se ukrývá velké množství zmíněných zdraví prospěšných látek, je velmi tenká a dobře stravitelná. Rané brambory se hodí pouze jako příloha, protože obsahují velké množství vody. Bramborové těsto nebo kaše se z nich těžko připravuje.

Odstraňte klíčky, jsou toxické!
Když už musíte brambory oloupat, třeba protože obsahují velké množství klíčků nebo černých či jinak barevných skvrn, použijte kvalitní škrabku, která odstraní pouze tenkou vrstvu slupky. Odstranění klíčků před tepelnou úpravou brambor je velmi důležité. To proto, že obsahují látky, které jsou pro lidské tělo toxické a bohužel ani tepelnou úpravou nedojde k jejich zániku. Pokud v obchodě narazíte na brambory, které jsou samý klíček, je lepší je vůbec nekupovat. Když už máme brambory omyté nebo oloupané, odborníci doporučují vařit je v co nejmenším množství vody. To proto, aby se odplavilo pouze minimální množství výše zmíněných látek. Pokud vaříte brambory bez slupky, můžete vodu, kterou jste z nich slili, nalít třeba do polévky, protože tato voda obsahuje mnoho živin.

Text: Markéta Veselá
Foto: www.freshchannels.com, www.zs.sudice.indos.cz, www.week.cz, www.venusanka.cz , profimedia.cz