Vykloubená společenská konverzace u stolu je oblíbeným tématem v různých filmech komediálního žánru. My však nežijeme v komedii, my se chceme občas v klidu najíst. Jídlo má mít i svůj společenský rozměr, jinak zase budeme jenom tloustnout, protože místo dobrot na talíři budeme myslet na hlouposti a naše konzumace bude nadměrná.


S plnou pusou se nemluví

Základním problémem těch, kdo se teprve učí stolovat, je, že začnou mluvit ve chvíli, kdy jim hlavou proletí myšlenka. Otevřou pusinku a všem spolustolujícím se naskytne pohled na rozžvýkané sousto. U těch maličkých se to toleruje, u dospělých je tento společenský poklesek jednoznačně v kategorii „nechutné“. Základem dobré konverzace u stolu je tedy respektování spolustolovníka, který právě drží řeč. Počkáme až domluví, mezitím dožvýkáme a pak se v klidu chopíme slova.


Jen žádné vtipy

Mezi nevhodná témata patří zdánlivě neškodné, společensky dobře přijímané vtipy. Nutí totiž všechny, kdo sedí u stolu, aby se smáli. Smát se s plnou pusou je obtížné. Zejména pokud máme plnou pusu nápoje, hrozí, že po dobře vypointované anekdotě celou společnost osprchujeme. 


I odborné je odporné

Pokud se u stolu baví někdo o vysoce odborných problémech a sedí tam i odborníci z jiných sfér, kteří se zrovna chtějí bavit o počasí, tak se nejspíš cítí jako blbečkové. Odborník na forfaiting se nejspíš dobře nepobaví o upgradu Linuxu a podobně. Jsou témata, která jsou zřetelně vyloučena – hnisavé zdravotní problémy, rodinné půtky, někdy i politické názory.


Tak co tedy?

Konverzace u jídla má být v zásadě plytká, prostě nekonfliktní. Pokud se nejedná o vysloveně pracovní oběd nebo večeři, které mají vytvářet předpolí budoucího byznysu, tak je vždycky vhodným tématem počasí. Mohou se uplatnit módní trendy ve sportu, oblékání, cestování. Diskuze nad recepturou pojídaného jídla a jeho variantami také není špatná. Hlavně, aby se nikdo nerozčiloval.

 


 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com