Tvaroh si můžete vyrobit i doma. Klikněte pro větší obrázek!Jak se vyrábí?

Co je vlastně tvaroh? Jedná se v podstatě o nezrající sýr bílé barvy, vyrobený z odstředěného kravského či kozího mléka. Během jeho výroby dochází ke srážení kyseliny mléčné, z té posléze vzniká kyselá sýřenina a z ní tvrdý tvaroh, který se nejčastěji strouhá. Měkký tvaroh můžeme vyrobit díky srážení enzymů a mikroorganismů – následně také získá nasládlou příchuť.

Je dobrý na kosti!

Tvaroh má nespočet výhod. Především je dietní a lehce stravitelný, nezatěžuje tak trávicí trakt. Přitom je ale bohatý na vápník, což prospívá především kostem. Proto by ho měli jíst nejvíce dospívající či naopak lidé nad šedesátku, u nichž tělo požaduje vápníku nejvíce. Další látky, na něž je tvaroh bohatý, jsou bílkoviny, které příznivě ovlivňují trávení a mikroflóru ve střevech, nebo fosfor a sodík. Tvaroh je vhodný především pro vegetariány. Obsahem všech vyjmenovaných látek snadno vyrovná masu, navíc se pokrmy z něj připravují rychleji než jakékoliv jídlo z masa. Problém ale nastává u železa – téměř žádné neobsahuje. Proto je dobré jej kombinovat s vaječným žloutkem, ořechy či jakoukoliv zeleninou.

Vynikající jsou tvarohové lívance. Klikněte pro větší obrázek! Pár receptů…

Existuje několik velice známých, ale často opomíjených jídel, která se dají z tvarohu vyrobit. Především se dá využít jako doplněk sladkých jídel, a to nejen jako náplň buchet či koláčů. Z tvarohu jde například vyrobit vynikající lívance! Smícháme ho s dostatečným množstvím mouky, vajec a cukru, lehce osolíme a nakonec s hmotou zacházíme jako s každým jiným těstem – zde je ovšem výhodou jeho dietnost a relativní zdravost. V kuchařkách můžeme nalézt i nespočet receptů na různé tvarohové pomazánky. Pro vegetariány se hodí pomazánka s ořechy. Z tvarohu, mléka a soli uhněteme tekutý krém, do něj přidáme trochu kopru, česneku a na drobno namletých ořechů, to vše smícháme a můžeme podávat na stůl. Nesmíme ale opomenout ani různé pažitkové či ostré křenové pomazánky, u kterých stačí jen lehce pozměnit poměr ingrediencí a hned nám vznikne nová varianta.

I plnotučný je dietní

Tvaroh se nejčastěji využívá jako základ pomazánek. Klikněte pro větší obrázek! A na závěr trocha kladů, o kterých možná ani nevíte. O možnosti jíst tvaroh během diety jsme si už řekli. Zde je ale třeba podotknout, že se nemusíte bát různých strašáků na obalu tvarohu. I když je na něm napsáno „polotučný“, či přímo „plnotučný“, pořád má celkem nízkou energetickou hodnotu – v prvním případě 500 kJ na 100 gramů, v druhém 770 kJ. Tyto dvě varianty také obsahují mnohem více vitaminů, především vitamin A, než netučný tvaroh. Tvaroh také obsahuje téměř všechny aminokyseliny potřebné pro lidský organismus, nejvýznamnější je kasein, který chrání jaterní buňky. Díky vysokému obsahu bílkoviny působí též proti zapomnětlivosti, ať už ve stáří nebo ve školních lavicích.

Text: Pavlína Nouzová

Foto: Pavlína Nouzová, Profimedia.cz