Jídlo chudých

Ratatouille pochází z Provence, konkrétně z města Nice. Původně byl tento pokrm kvůli ingrediencím považován spíše za jídlo podřadné, které se typicky vyskytovalo na stolech chudých sedláků. O tom svědčí i sám název, který je ve francouzštině synonymem ke slovu „blaf“. V originále má ale tento hanlivý název trochu jiný rozměr – jde o to, že všichni cení ratatouille pro jeho výjimečnou chuť, mohou jím ale pohrdat pro jeho nevalný vzhled.

Zelenina musí být správně dušená. Klikněte pro větší obrázek!   Krysák Remy pomáhá svému pánovi v cestě za kuchařskou kariérou. Klikněte pro větší obrázek!

Z čeho se připravuje

Cukety jsou nedílnou součástí ratatouille. Klikněte pro větší obrázek!Jedná se o ryze zeleninový pokrm, a proto je ideální pro ty, kteří se rozhodli udržovat štíhlou linii. Ze zeleniny se nejčastěji používají lilky, cukety, rajčata, paprikové lusky, cibule, řapíkatý celer, vodnice a ředkvičky. Použít lze i rajčatový protlak. Oproti filmu by měla být zelenina nakrájená spíše na větší kousky. Nejprve se zprudka osmaží (nejlépe na olivovém oleji), poté se podlije a dusí pod pokličkou na mírném plameni. Gurmáni pracují při přípravě ratatouille i s alkoholem – někteří přidávají sklenku koňaku, jiní jej podlévají bílým vínem. Tím nejde v žádném případě nic zkazit. Z koření se používá rozmarýn, majoránka, bobkový list, tymián a samozřejmě sůl a čerstvě umletý pepř. Servírovat lze ratatouille s chlebem nebo jako přílohu k masu či topince - a to jak v teplé, tak studené formě. Výborně se také hodí k pokrmům připravovaným na grilu, zejména rybám nebo jehněčímu masu. Gurmáni jej nekonzumují jinak než s bílým vínem.

Nakrájená zelenina vypadá velmi lákavě. Klikněte pro větší obrázek!Tohle je špatně!

Nejzákladnější a nejčastější chybou, s jakou se setkáváme při přípravě ratatouille je, že zelenina není dušená – je jenom orestovaná. Pokrm pak chutná (i vypadá) úplně jinak, navíc je suchý, což je nežádoucí. Pravý ratatouille musí mít kolem sebe trochu šťávy, na druhou stranu je ale vyloučeno, aby v tekutině úplně plaval, natož aby připomínal polévku. Také zelenina pouze uvařená nelze nazývat ratatouille. Zdá se, že některé restaurace si pletou tento francouzský pokrm s německým zeleninovým Eintopfem! Stejně tak se přímo zapovídá, i když české lečo k tomu trochu svádí, používat při přípravě ratatouille vajíčka. Ani sýr se v tomto případě nehodí, ani nastrouhaný navrch jídla. Součástí jídla nesmí být ani maso či šunka, nepřípustné jsou i brambory, hrášek, mrkev, fazole či kukuřice. 

Text: Zuzana Veselá
Foto: squashandstretch.animationblogspot.com; recipesrecipesrecipes.wordpress.com; www.beyond.fr; www.foofbeam.com; www.profimedia.cz