V Arábii a mnoha dalších regionech mimo Evropu se k jídlu používá jenom pravá ruka, protože levá ruka je určena pro nečisté úkony. Takhle si to přečteme v každém průvodci, když se vydáváme na dovolenou do zemí, kterých se to týká. Bereme to jako dogma a moc se nezamýšlíme nad tím, proč tomu tak je. Budeme-li pozorní, něco se dočteme v pohádkách a zbytek si domyslíme.


Evropa měla příbory a vodu

U nás na starém kontinentě se jí vidličkou a nožem už pěkně dlouho. Ale ani dříve jsme rozdělení rukou na čisté a špinavé neprožívali. Vlastně jsme bývali docela „čuňátka“ a obě ruce jsme mívali stejně špinavé. Mluvíme přibližně o středověku, raném novověku a prostém obyvatelstvu. Evropské země měly totiž daleko snazší přístup k vodě než obyvatelé v teplejších částích zeměkoule. Mohli jsme se docela snadno umýt. I v jídle jsme mívali vlastně víc vody. Typické jídlo, jakým jsou polévky, i když třeba hodně husté, se bez lžíce nedaly jíst. A v takovém případě je jedno, jsou-li ruce čisté, nebo špinavé.


Pohádky tisíce a jedné noci mají odpověď

Veliké a tlusté knihy příběhů Tisíce a jedné noci mohou mimo jiné dát i odpověď na otázku čisté a nečisté ruky. Často se v nich vyskytují vládci, kteří sekali zlodějům ruce. Prostě to bylo považováno za jednoduché a levné řešení. Začínalo se od pravé, od té čisté, kterou se jedlo. Člověk, na kterém byl vykonán tento trest, byl fyzicky zmrzačen, to je nepochybné. Každý si to dovede představit, jak se špatně pracuje pahýlem a levačkou. Jenomže si těžko dovedeme představit, jakému sociálnímu vyloučení byl takový člověk vystaven a že to mohlo mít vliv na jeho výživu. Nikdo s ním prostě nechtěl jíst.


Je to jen příběh

Dnes se těžko dostaneme do míst, kde bychom byli nuceni respektovat pravidlo čisté a nečisté ruky. Ve všech destinacích, kam se vydáváme, jsou většinou hotely, kde mají příbory, teplou vodu a jsou obeznámeni se zvyky hostů, kteří jsou pro ně možným zdrojem bakšiše. Na odlehlých místech zase pochopí, že jste cizinci zvyků neznalí. Ale stejně je dobré vědět, že jinde to může být jinak, a také je dobré vědět, proč tomu tak je.
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: Jana Vlková, www.isifa.com