Turecky znamená zdravě
Turecké klima je příznivé pro pěstování zeleniny a ovoce, které se pak objevují v jídelníčku. Rajčata, okurky, papriky, hlávkový salát, květák, špenát, žlutá řepa, luštěniny, citróny, pomeranče, melouny, lískové a pistáciové oříšky – to vše se hojně využívá k přípravě nejrůznějších salátů. Salát je totiž prvním jídlem v tureckém menu. Má nabudit smysly a chuťové buňky na další pokrmy. Navíc osvěží, dodá vitamíny a zasytí, a tak si další pokrmy pak už jen vychutnáváte. Které to budou? To záleží na tom, zda snídáte, obědváte či večeříte.

Salát je prvním pokrmem menu, a tenhle je ze zeleného jablka, trochy česneku, špetky zázvoru, šalotky, pórku a kuřecího masa. Klikněte pro větší obrázek!Oběd malý, večeře ohromná
Jako ve většině zemí i v Turecku jsou hlavními jídly dne snídaně, oběd a večeře. Snídaně bývá velmi bohatá, oběd jen malý a lehký a dalším skutečně opulentním menu pak je večeře. V Turecku večerem vrcholí den, velmi aktivně se zde žije i v noci. Proto je nutno se dobře posilnit. K snídani se nejčastěji podávají vejce – obvykle sázená a vařená nebo spolu s ovčím sýrem a houbami. Obědvá se obvykle hustá a sytá polévka, která obsahuje zeleninu a mořské plody, rybí nebo jiné maso a koření. Pepř a paprika je prostě všude! 

Turecká polévka je vždy silná, masová, hustá a velmi sytá. Klikněte pro větší obrázek!Turecko bez koření? Nemožné!
Na specializované obchůdky, plné pronikavě vonícího koření, v Turecku narazíte na každém rohu. Kralují v nich odborníci na slovo vzatí, takže když si nevíte rady, kořenář vám poradí a namíchá i směs několika druhů koření. On ví, co s čím může být spojeno a co se k sobě nehodí. Součástí tureckého jídelníčku jsou také semínka, které vám kořenář rovněž nabídne. Konzumují se bez úpravy i pražená.

Speciality z ryb a masa
Nevyužít darů moře by byl hřích. Turecko má ve svém jídelníčku specialitku – smaženou pochoutku ze škeblí, nejlépe politou bílým jogurtem. Nabízí je stánky s rychlým občerstvením všude kolem. A jedna rada k rybím pokrmům: Pokud si dáte rybu v restauraci, nekapejte ji citronem! To je v Turecku považováno za barbarství! Jako v každé islámské zemi, ani zde si nepochutnáte na vepřovém. Turecku dominuje skopové a hovězí. Národní specialitou jsou dener – opečené hovězí maso na chlebu se zeleninou a bílým jogurtem, a kefte – upečené mleté maso osmi druhů (přední skopové, zadní hovězí…). 

Bílý jogurt je nedílnou součástí turecké kuchyně. Přidává se jak do salátů, tak k masu. Klikněte pro větší obrázek!Přílohu nečekejte
Přílohy, především rýže a brambory, jsou v Turecku jen okrajovou záležitostí. Zato si můžete pochutnat na specialitě zvané bereka. Je to pečivo s různorodými slanými nádivkami. V Turecku najdete pekařství, která pečou pouze bereky, a některá mají dokonce rozvrženo, ve kterých hodinách zde koupíte bereku s určitou náplní.

Co pijí a mlsají Turci?
Turecká káva – to je mezinárodní pojem, a proto vás možná překvapí, že hlavním nápojem Turků je ovocný čaj. Pije se všude a ve velkém množství. Pokud jde o kávu, pravá turecká káva má být malá, hustá a velmi sladká. Stejně sladké jsou i všechny turecké moučníky, včetně nejznámější baklavy. K osvěžení pije pravý Turek ayran – nápoj ze zředěného bílého jogurtu, osolený a vychlazený, a někde i s přídavkem třeného česneku. Bílý jogurt je tu vůbec oblíbený, do salátů, polévek, k masu i jako nápoj.

Bílý jogurt je nedílnou  součástí turecké kuchyně. Přidává se jak do salátů,  tak k masu. Klikněte pro větší obrázek!Turecké mlsání - baklava s oříšky, je klasický turecký moučník, sladký a hutný. Náplň může být i jiná, například nugátová nebo pistáciová. Klikněte pro větší obrázek!

Text: Pavla Zigová
Foto: http://kalynskitchen.blogspot.com/; http://steamykitchen.com/; http://dogal.youbuy.jp/, Profimedia.cz