Pořádná snídaně…

Anglické snídaně jsou proti našim dost opulentní. Ale takové ty klasické si Angličané připravují jen ve volných dnech, kdy mají dostatek času si je v klidu vychutnat. V pracovních dnech snídají jen toasty s arašídovým máslem nebo corn flakes s mlékem či jogurtem. Víkendové snídaně se ale podstatně odlišují. Ta nejklasičtější se skládá z ovesné kaše s mlékem, smetanou a cukrem. Po kaši přichází na stůl anglická slanina s vejci, dále klobásky, šunka, smažené žampiony, a ze zeleniny rajčata s fazolkami. Vzápětí je na řadě toast s máslem a pomerančovou marmeládou, palačinky s javorovým sirupem nebo anglické koláčky. Vše se zapíjí kávou a silným čajem s mlékem.

 

 

Klasická anglická snídaně sestává ze slaniny s vejci, fazolek, toastů, klobásek a mnoha jiných dobrot. Klikněte pro větší obrázek!  V Anglii se obědvají sendviče nebo toasty se sýrem, kuřecím či rybím masem. Klikněte pro větší obrázek!

 

Oběd jen šup šup

Oběd se v Anglii moc nenosí, hlavním jídlem je tu večeře. Proto je polední jídlo lehčí, ve formě sendvičů (sendviče vznikly v 18.století právě v Anglii a má je na svědomí Londýňan John Montanu, sluha hraběte ze Sandwiche) nebo toastů se sýrem, kuřecím či rybím masem. Mnozí Britové obědvají pouhý salát, nebo využívají stánky s rychlým občerstvením. Taková smažená ryba s hranolky a octem (Fish and chips) je téměř národním pokrmem, stejně jako hovězí se zapékanými ledvinkami v těstíčku (Steak and kidney pie), které má v menu kterákoli britská restaurace či hospoda.    

Je libo čaj?

I u nás kdysi existovaly (hlavně na venkově) tzv. čaje o páté, při nichž se především ženy setkávaly a vyměňovaly si zkušenosti s vedením domácnosti. Později se z »čajů« staly srazy omladiny, která se bavila a tancovala.I tento »tea time« (čas na čaj) má původ v Anglii, kde se »nosí« dodnes. Je to národní tradice a dodržuje se jak v restauracích, čajovnách, tak i v domácnostech. Indický, cejlonský nebo čínský čaj s mlékem a cukrem se podává kolem 16. hodiny a popíjí se pomalu zhruba hodinu. K němu vám nabídnou toasty s pomazánkou (nejvíce rybí) a koláčky s džemem, nebo toasty  či lívance s čokoládou. »Dorazit« se můžete ovocným koláčem, bábovkou, větrníkem, lineckými sušenkami nebo bisquit keksy.  

 

Tea time je v Anglii stále živý pojem. Klikněte pro větší obrázek!  Součástí hlavního jídla dne - večeře, je vždy bohatá příloha s masem, nejlépe skopovým nebo hovězím. Klikněte pro větší obrázek!

Večeře je hostina

Večeře je hlavním anglickým jídlem dne, podávaným mezi 19. a 20. hodinou. Jí se u krásně prostřeného stolu, převážně ve větší společnosti přátel nebo známých. A skládá se z několika chodů – začíná polévkou (starter), někdy předkrmem, pokračuje hlavním chodem (main course) a končí zákuskem (dessert). Vše se zapíjí pivem, whisky nebo ginem. Víno se v Anglii moc nepije.

Pudingy a krocan

K úplnému obrázku o anglickém jídle určitě patří puding, krocan, hovězí a skopové maso. Pudingy jsou ovšem jiné než u nás. Podávají se teplé, studené a odleželé. Klasikou je vánoční puding, vyráběný už měsíc před svátky, a patří do něj strouhanka, mléko, vejce, mandle, muškátové koření, sherry a tmavé pivo. Před podáváním se polévá flambovaným koňakem. Dalším z pudingů je s rybízem, rozinkami nebo švestkami. Velmi lahodný je tzv. syllaub, puding z dvojího krému, bílého vína a citrónové šťávy. Kdoví, proč Angličané dávají přednost skopovému a hovězímu masu před vepřovým. Specialitkou jsou skopové ledvinky, pečené skopové na roštu a  polosyrové bifteky. Tyto kvalitní suroviny se poctivě a důkladně nakládají do marinád a koření se. Po anglicku připravený krocan pak nemá ve světě asi konkurenci.

 

Text: Pavla Zigová

Zdroj a foto: http://www.flickr.com/ ; http://www.profimedia.cz/