Léčit ano, ale opatrně!

Léčivé účinky rozmarýnu jsou poměrně široké, často se využívá ve formě olejů například pro masáž unavených svalů nebo jako mast na revmatismus a křeče. Pomáhá také upravit potíže s nízkým krevním tlakem nebo obtíže se zažíváním, zvláště pak nadýmání. Rozmarýn se dá i inhalovat (například v aromalampách) pro odstranění bolestí hlavy, také zmírňuje nervové vypětí a uklidňuje. Používal se také na zvýšení soustředěnosti či zmírnění pocitu studených nohou díky své schopnosti tonizovat cévy. Pokud to s ním však přeženete, začnou se dít věci a můžete dostat i epileptický záchvat nebo silnou alergickou reakci.

Ve Středomoří rozmarýn dorůstá až jeden a půl metru, u nás je tato rostlinka poněkud menší. Klikněte pro větší snímek!Ozdoba Středomoří

Francouzi, Španělé a Italové si tuto až jeden a půl metru vysokou bylinu (u nás je ovšem k dostání v poněkud menších rozměrech) velmi oblíbili ve svých národních kuchyních, kde se s ní můžete setkat velmi často. Především proto, že rozmarýn dříve býval pěstován v oblastech Středozemního moře, kde měl dostatek slunečního záření. Nyní se mu daří i v jiných zeměpisných šířkách, ale v každém případě platí, že čím víc slunce, tím má výraznější vůni i chuť. Oboje je totiž velice charakteristické a nezaměnitelné.

Sušený rozmarýn lze využít samostatně, je ale i součástí provensálského koření. Klikněte pro větší snímek! Jak na něj v kuchyni

Z rozmarýnu se dají využít jak drobné modré květy, tak úzké zelené listy, a jestli to chcete vzít vyloženě od podlahy, tak klidně přidávejte do jídla celé větvičky, které ovšem nezapomeňte před konzumací vyndat. Aroma rozmarýnu se nejlépe hodí k červeným masům, kterým dodává příchuť zvěřiny, ale i k rybám a drůbeži. Nejlepší šéfkuchaři si rozmarýn pochvalují v marinádách, kde ho kombinují s chilli, česnekem či jinými druhy koření. Obzvláště lahodná je tato marináda v kombinaci s jehněčím masem. Rozmarýn však může nabídnout i ledacos pro vegetariány. Jeho nezvyklá chuť se hodí do salátů jak ovocných, tak zeleninových.

Rozmarýn je vynikající k masu. Klikněte pro větší snímek!Stačí jen málo

Výborný je také s pečenými brambory, ovšem zde se stejně jako u česneku musí dávat pozor, aby nezhořkl, což by zkazilo výsledek. Proto ho v troubě ponecháváme maximálně 5 minut. Pokud si doma pečete vlastní chleba a chcete ho něčím ozvláštnit, přidejte právě rozmarýn a budete příjemně překvapeni, stejně jako v případě polévek. Obzvláště je vhodný pro přípravu domácích octů a olejů. Rozmarýn je součástí tzv. provensálského koření, spolu s bazalkou, tymiánem, oreganem a levandulí.V každém případě však platí, že aroma rozmarýnu je natolik výrazné, že se ho přidává vždy jen malé množství.

Text: Pavlína Nouzová

Foto: www.veggiegardeningtips.com; www.progast.cz; www.kupujici.cz; www.flickr.com; www.profimedia.cz