Kde se vzala rukola?

Již z poměrně exotického názvu je zřejmé, že domovinou rukoly není oblast mírného evropského pásu. Rukola pochází z Apeninského poloostrova a Řekové, Italové ani Francouzi na ni nedají dopustit. Proto se s ní nejčastěji setkáváme v kvalitních italských restauracích, kde je buď přímo přidávána k těstovinám nebo do pizzy, či její podlouhlý, pampelišku připomínající list pokrm zdobí. Rukola, která je běžně k dostání ve vaničce v supermarketech, se k nám dováží z Německa nebo Itálie, kde se jí přece jen daří lépe než u nás

Nepleťte si ji s roketou

Mezi laickou veřejností se již delší dobu traduje, že se jedná o jedno a totéž. To je a není pravda. Oba druhy rostliny pochází ze stejné čeledi brukvovitých, jsou tedy příbuzné třeba ředkvičky, a i jejich využití je prakticky identické. Botanicky jde ale o jinou rostlinu. Rukola má výrazně vykrojenější listy než roketa. Semínka rukoly se navíc u nás dají sehnat jen stěží, takže velice pravděpodobné je, že na vaší zahradě pěstujete spíše roketu, která je naopak k sehnání snad už v každém zahradnictví. Semínka lze zasadit do substrátu nebo pěstovat ve vatě, obdobně jako třeba řeřichu. Doma můžete rukolu pěstovat celoročně.

I u nás lze rukolu pěstovat na zahradě, ale samozřejmě až v létě. Celoročně ji můžete mít doma v truhlíku. Lístky rukoly připomínají listy pampelišky.

Štiplavá, ale zdravá

Konzumace rukoly je zdraví prospěšná hned z několika důvodů. Obsahuje velké množství vitamínu C a beta karotenu. Ostrou, až nahořkle peprmintovou chuť podobnou hořčici způsobují různé silice. Dětem by z tohoto důvodu měla být podávána lehce povařena jako třeba špenát. Povařením zaniká ostrá chuť rukoly a všechny dráždivé látky. Konzumace rukoly zvyšuje chuť k jídlu a má pozitivní vliv na čistotu krve a jater. Odvar z kořene pomáhá při zažívacích problémech, listy rukoly jsou zase cennými bojovníky proti jarní únavě a oslabené imunitě.

Má bohaté využití

Rukola má v kuchyni velmi široké uplatnění – je možno ji podávat jak za syrova, tak za tepla vařenou¨, nebo restovanou. Hodí se k masu, těstovinám, do rizot, polévek, na pizzu a zejména do salátů – nejen zeleninových, ale i ovocných. Díky bohatě vykrajovaným lístkům, se používá také na dozdobení pokrmů. Rukolu je možné vařit podobně jako špenát a podávat ji jako přílohu, například k dušenému masu. Z rukoly se dělá i vynikající polévka, nebo se přidává do polévky z pórku. V polévce chuťově nahrazuje kapustu. Rukola se také přidává do másla, které se podává k biftekům. Vynikající je chuťová kombinace mořských plodů a rukoly. Nasekaná rukola se také hodí do mletých mas a v neposlední řadě se krásně vyjímá na obložených chlebíčkách a brioškách.

Rukola se hodí zejména do zeleninových a ovocných salátů. Vynikající je i pomazánka z rukoly.

Náš recept: Luxusní pomazánka z rukoly

Potřebujete: 1 šálek najemno nasekané rukoly, 2 šálky kvalitního hustého jogurtu, špetku soli, olivový olej

Jemně nasekanou rukolu osolte a promíchejte s jogurtem. Nechte v teplé místnosti 6 hodin a pak dejte na 12 hodin do chladu. Vzniklou hmotu rozetřete na talíř, pokapejte olivovým olejem a nabírejte kousky tmavého pečiva.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.abecedazahrady.cz, http://www.mniammniam.pl, http://recipesbycarrot.files.wordpress.com, www.theofel.de