Jak dobře koupit rybu

V Česku si stále větší oblibu získává japonské sushi. Klikněte pro větší obrázek!Zlí jazykové tvrdí, že ryby do sebe nasávají škodliviny z vod, kde žijí. Proto si musíme dávat pozor na to, jaké ryby kupujeme. Nejlepší je samozřejmě kupovat ryby přímo na trzích u moře, ale ne vždy se nám to poštěstí. U ryb kupovaných v supermarketu je třeba si všímat některých neklamných známek zkažení. Čerstvá ryba vypadá takřka jako živá. Rozhodně nemá zakalené nebo bílé oči, rohovka je čistá a oko lesklé. Žábry jsou pokud možno uzavřené u těla a mají růžovou barvu. Pokud se masa dotkneme, není příliš rozměklé a nezůstává v něm po prstu důlek. Rybu je pak vhodné zpracovat co nejrychleji od koupě. Několik dní vydrží v lednici pouze ryby uzené. V nejhorším případě jde také nechat čerstvou rybu zmrazit, v takovém případě je ale lepší koupit ji zmraženou přímo.

Mořské, nebo sladkovodní?

Pokud ryba není očištěná a vykuchaná, je to na vás. Klikněte pro větší obrázek!Existují různé druhy ryb, na kterých si můžeme pochutnávat. Základní dělení pro účely vaření může být dělení na mořské a sladkovodní. Mořské připravujeme spíše jen na citrónu, maximálně s bílým vínem, ty sladkovodní nám zase chutnají spíše okořeněné. Nejoblíbenější sladkovodní rybou je candát, mořským vládne stále losos. Lidé si stále častěji pochutnávají i na parybách, jako je žralok. Ryby také dělíme podle barvy jejich masa, od úplně světlého, přes lehce tmavší jako má parma, přes růžové (losos) až po tmavé ryby. Například tresku můžeme koupit jak světlou, tak tmavou.

Co k rybě?

Odpověď kuchařů na toto téma bývá jednoznačná. K rybě chutnají všechny přílohy mimo knedlíků. Nejideálnější je však podávat k rybě rozpečenou bagetu, může být s bylinkovým máslem, a zeleninový salát. Sama ryba se pak často přidává do salátů – nejčastěji tuňák, a to jak do salátů zelených, tak i těstovinových.

Ryby na všechny způsoby

Receptů na ryby najdete v kuchařkách i na internetu spoustu. Klikněte pro větší obrázek!Ryby jsou vhodné na všechny druhy úprav, je možné podávat je dokonce i za syrova, jako obdobu tatarského bifteku. V létě se ryby nejčastěji grilují. I tady je nejlepší je pouze vykuchat a osolit. Ryby také jednoduše opékáme na másle. Zkušenější kuchaři pak ryby obalují v těstíčku a smaží. Mouka se příliš k obalení nedoporučuje, ale zase pomůže u ryb, které se snadno rozpadají. Dále je možno ryby vařit se zeleninou nebo marinovat a až poté zpracovávat. Ne všechny druhy ryb se ale hodí na všechny úpravy. Třeba halibut je nejlepší uvařený v páře nebo pečený. Mořský vlk a parma se nesmaží. Mečoun nebo tuňák zase naopak nejsou vhodné k vaření v páře. Doporučujeme zeptat se v případě nejistoty prodejce, který by měl mít o přípravě jednotlivých druhů ryb povědomí.

Zkuste náš recept 

Text: Zuzana Veselá

Foto: www.sushilinks.com; www.dkimages.com; www.bhg.com; www.profimedia.cz