Oleje jen trošku

Jedním z důvodů, proč je japonská kuchyně tak zdravá, je fakt, že Japonci používají olej na smažení jen velmi zřídka. Pánve se nejčastěji vymašťují lojem, vaří se v páře nebo se dusí na směsi oleje, rýžového vína a sójové omáčky. Někdy se v japonské kuchyni připravují pokrmy přímo na dřevěném uhlí bez použití tuku.

Suši je přímo vitamínová bomba. Ryby a mořské řasy

Díky ostrovní poloze se v Japonsku hojně využívá darů moře. A právě rybí maso úspěšně chrání před nejrůznějšími onemocněními, zejména před nemocemi srdce a oběhového systému, neboť obsahuje hořčík a draslík. Vápník a fosfor je zase důležitý pro stavbu kostí. Tuky mořských ryb jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které snižují cholesterol. Dalším neopominutelným faktem je, že japonská kuchyně využívá ryb a mořských plodů v syrové formě. Často se používají i mořské řasy, jež jsou bohaté na vlákninu a jód. Vláknina snižuje cholesterol, čímž chrání před vznikem obezity a poskytuje tělu ochranný štít proti rakovině, jód podporuje správnou funkci štítné žlázy a fungování mozku.

Mořské řasy možná nevypadají příliš lákavě, pro zdraví jsou však pravý poklad. Cenná sójová omáčka

Dalším bojovníkem proti rakovině, který je v japonské kuchyni hojně zastoupen, je sója. Sójový bob se v Japonsku zřídka užívá jako příloha, častěji se ze sóji vyrábí tofu, ale nejčastěji ji Japonci používají k výrobě sójové omáčky. Sója je ceněna zejména pro tyto vlastnosti: snižuje hladiny cholesterolu v krvi, působí na rozpouštění žlučníkových kamenů, reguluje a optimalizuje činnost cév, usměrňuje hladinu cukru v krvi a (jak už bylo zmíněno) snižuje riziko rakoviny.

Bez rýže si nelze japonskou kuchyni ani představit.Zeleninové variace

Zelenina zastává důležitou roli v japonském jídelníčku. Po celý rok ji japonští kuchaři používají v hojném množství, zejména pak několika odrůd cibule (obsahuje mj. látku zvanou allicin, která je jedním z nejúčinnějších přírodních antibiotik), ředkviček a ředkví (vhodné pro svůj vysoký obsah vitaminu C a kyseliny listové) a dýně (působí močopudně a zlepšuje trávení).

Absolutní základ: rýže

Základem všech japonských pokrmů je rýže. Rýže se pyšní množstvím komplexních sacharidů a téměř nulovým obsahem tuků. Významný je též obsah vitaminů B a také významné množství vlákniny. Rýže obsahuje také mnohé minerální látky, například železo, hořčík, zinek a draslík. Poslední zmíněný prvek působí k pročisťování ledvin a tím k jejich detoxikaci.

Text: Dana Truksová
Foto: http://blog.ifoodufood.com; http://keetsa.com/; www.annicasdeli.co.za/, profimedia.cz