Jaký tuk pro smažení?

U tepelných úprav pokrmů zaujímá z hlediska našeho zdraví smažení až pátou příčku. Před něj se dostalo na první místo vaření, na záda mu dýchá dušení, bronz zaujímá pečení a bramborovou medaili fritování. Až poté následuje smažení a za ním na poslední příčce grilování. Přesto jsou smažená jídla velmi oblíbená – není tedy divu, že často řešíme otázku, jak správně smažit a na jakém tuku.

Sádlo je moc kalorické

Sádlo je tuk živočišného původu, získaný ze zvířat, tzn. z jejich tučných částí tkání. Po jejich okrájení se za pomoci vysokých teplot tento tuk rozpouští (v domácích podmínkách tomu říkáme škvaření), a porcuje do sklenic, kelímků a dóz. V nich se nechá ztuhnout a výborně se dá dlouhodobě uchovávat. U nás se standardně využívá sádlo vepřové.

Klasické sádlo obsahuje ve 100gramech přibližně 3770 kJ, 80% tuku, neurčené množství nesycených mastných kyselin a 90 mg cholesterolu. Je tedy velmi kalorické. Má ale velmi variabilní využití – jak ve studené, tak i v teplé kuchyni. Mnohými podceňovanou lahůdkou je chléb namazaný sádlem a se škvarky!

V teplé kuchyni se využívá k vaření (na dochucení pokrmů), pečení (omaštění a dochucení) a ke smažení ( zeleniny, jíšky, masa a hub). Vzhledem ke kalorickým hodnotám a vyššímu obsahu cholesterolu, než mají jiné tuky, nepatří k těm nejzdravějším. Patří však k ryze českým a chutným produktům. A mnozí jsou přesvědčeni, že smažit řízek je ideální právě na něm.

Olej musíte správně vybrat

Existuje mnoho druhů rostlinných olejů – každý se hodí na něco jiného. Pokud hovoříme o smažení, používáme nejčastěji řepkový a slunečnicový. S olivovým olejem je to trochu složitější – pro tepelnou úpravu jídla vyberme jen rafinovaný olivový, jiné jsou vesměs vhodné spíše pro studenou kuchyni, hlavně ty s označením extra virgin.

Všechny oleje řadíme mezi unikátní přírodní produkty, které lze využít i mimo kuchyni, v kosmetice a k léčbě. Obecně platí, že jsou zdrojem základních mastných kyselin, vitamínu E a podporují vstřebávání vitamínu A, D, E a K lidským organismem. Oleje, které obsahují více nasycených mastných kyselin, jsou stabilnější, tepelně vhodnější ke smažení, než ty nižším obsahem těchto kyselin.

Při výběru oleje je tudíž podstatné, nač jej použijeme, konkrétně na smažení jsou vhodné olej z řepky, slunečnice, palmový a rafinovaný olivový. Slunečnicový se hodí spíše ke krátkodobému smažení, pro to delší jsou ideální řepkový a rafinovaný olivový olej.


Rostlinný olej vybíráme podle toho, nač ho chceme použít.

Smažit na másle je nezdravé

Máslo je vyrobeno z mléčného základu, ve speciálních odstředivkách, kde se z mléka odstraňuje mléčný tuk. Má obsah tuku do 80 %. Podle tohoto procentuálního obsahu je také dělíme do dvou skupin. Na másla s obsahem 80% a na ta se 70tiprocentním přídavkem zákysu. A pouze první skupina je vhodná k vaření a pečení.

Absolutně nevhodné je využití másla ke smažení. Rádo se připaluje a teplem vytváří nevhodné sloučeniny pro naše tělo. Používáme jej spíše na polévání, ochucování a vzácně u mimořádných situací na krátkodobé osmahnutí jíšky nebo zeleniny – např. mrkve k dušení.

Verdikt – na čem kdy smažit?

Na másle jen vzácně. Olivový olej extra virgin také pro smažení nepoužíváme. Na krátkodobé smažení je ideální řepkový, slunečnicový, palmový nebo olivový rafinovaný olej, pro to dlouhodobé zvolíme olej fritovací či sádlo.

Text: Pavla Jelínková
Foto: flickr.com , autorkaAutor: Pavla Jelínková | Fotografie: flickr.com , autorka