Ve Francii platí, že salát se nemá na talíři krájet. Bez salátu se v této zemi žádné jídlo neobejde - obvykle se servíruje jako předkrm. Podle odborníků na výživu je to z nejrůznějších důvodů dobrý zvyk. K našemu velkému štěstí jsme si na salát jakožto předkrm také docela dobře zvykli. Stejně dobře jsme si zvykli i na tak zvané francouzské zálivky, jejichž základem jsou olej, ocet a hořčice. Tyto ingredience jsou za prvé nutné pro ochucení a za druhé se nám bez oleje nevstřebají některé vitaminy obsažené v listech.


Krájet jen v kuchyni

Salátové listy jsou veliké, a pokud neslouží jako dekorativní podložka pod přílohu, měly by být nakrájené na přiměřeně velké kousky. Ve Francii je považováno za hrubost, když si salát na svém talíři upravujete na menší kousky. Vysílá se tím signál do kuchyně, že byl salát nakrájen nedostatečně. Mýtus vznikl samozřejmě v šerém dávnověku, kdy etiketa u stolu měla daleko větší smysl. To se však týkalo jen nóbl společnosti. Tedy takové, která stolovala na damašku a stříbře. Stříbrné nože totiž krájením salátu pokrytého octovým nálevem rychleji tmavly. Zvyk se udržel samozřejmě i poté, co se začaly vyrábět stříbrné nože s čepelemi z nerezu, a i v době, kdy se stříbrné příbory úplně přestaly používat. Dnes se tímto pravidlem řídí už málokdo.

 

Menší kousky jsou prostě lepší

Je pravdou, že zelenina umí měnit svoji chuť podle toho, jak je nakrájená. Zelený salát by měl být prostě akorát. Uzoučké nudličky chutnají trochu jako tráva. Velké kusy, z nichž se nedá vyrobit úhledné sousto, jsou také na obtíž. Při manipulaci s nimi nám z nich často odstřikuje nálev, což estetice stolování nepřidá. Hra na francouzské stolování má ještě jednu výhodu. Pokud budeme se salátem manipulovat jen vidličkou, a to ještě „po evropsku“ levou rukou, zabere nám to možná trochu víc času, budeme důsledněji žvýkat a jíst pomaleji. A není třeba zdůrazňovat, že právě tady máme veliké rezervy. Všichni dobře víme, jak je dobré u jídla spořádaně posedět, ale málokdy si na to uděláme dost času. Ne každý starobylý zvyk je třeba zlikvidovat.
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com