Přivezl ji Kolumbus!

Ano, kdo jiný než Kryštof Kolumbus! Nejenže objevil Ameriku, ale také k nám zavlekl výdobytek Mayů, Aztéků a Olmeků – kakao a čokoládu z kakaových bobů. Původní hořkokyselá chuť čokolády, kterou do Evropy pak přivezli Španělé v 16. století v čele s dobyvatelem Hernánem Cortézem, si oblibu příliš nezískala. A tak si evropské mlsné jazýčky přidaly cukr. A tovární výroba kakaa, kakaového másla a čokolády v Holandsku spustila doslova »čokoládové šílenství«.

Struktura a průřez kakaovým bobem. Klikněte pro větší obrázek!  Čokoládová koupel je prostě božská. Klikněte pro větší obrázek!

Jak se čokoláda vyrábí?

Výroba čokolády je v současnosti zcela zautomatizována. Plody kakaovníku (nerostou na větvích, ale přímo obrůstají kmen kakaovníku), nazývané boby, se suší, praží, drtí a zbaví slupek. Jejich mletím vznikne kaše s vysokým obsahem kakaového másla. To se oddělí lisováním a hmota bez másla se dále zpracovává na hnědý kakaový prášek. V další fázi se k prášku malá část kakaového másla vrátí, spolu s přídavkem cukru a jinými přísadami. A na světě je čokoládová hmota! Z ní se kouzlí jednotlivé druhy čokolády, jak je znáte z pultů v obchodech.

Hořká, bílá, mléčná…jakou čokoládu si dáte? Klikněte pro větší obrázek!Hříšná, ale dobrá...

Ano, je hříšná – skrývá v sobě velké klady, ale i zápory. Má povzbuzující účinky, blahodárný účinek na nervy a je osvědčeným afrodisiakem. Působí chuťovým buňkám (a nejen jim) nebývalé potěšení, povzbuzuje libido a nalaďuje člověka celkově pozitivně. Bohužel, častá konzumace čokolády může způsobit stejnou závislost jako na cigaretách nebo alkoholu. Navíc má neblahé účinky na pleť a samozřejmě »jde na tloušťku«. Proto i zde platí pravidlo: Méně je někdy více.

Za čokoládou do muzea!

Jako mnoho věcí a produktů kolem nás, má i čokoláda ve světě svá muzea. Ta nejstarší jsou v Německu, Rusku a Itálii. Nejznámější najdete v Nizozemí, Švýcarsku a Belgii. Boom ale nastává i ve Francii, Kanadě, USA, Estonsku, Maďarsku, Brazílii, nebo třeba v Koreji, Japonsku, Velké Británii a Rakousku.

Dieta? Když čokoládové bonbony jsou tak dobré…! Klikněte pro větší obrázek!  Nejen v tuhém, ale i v tekutém stavu je čokoláda prostě skvělá! Klikněte pro větší obrázek!

Je dobrá nejen na mlsání…

Ale věděli jste, že čokoládové potěšení si můžete dopřát nejen jejím mlsáním? K povzbuzení libida, pozitivnímu naladění organismu a léčbě depresí si můžete dopřát čokoládovou koupel! Nebo čokoládový zábal, aromaterapii s její vůní, nebo pleťovou čokoládovou masku?
Propagátory tohoto využití čokolády jsou lázně Hersey v Pensylvánii, které mají své čokoládové kůry i patentovány. Koupel můžete vyzkoušet i doma, potřebujete k ní jen pár věcí: 1 balíčku kakaového prášku, 1/3 balíčku sušeného mléka a půl sklenky koupelové pěny bez vůně, případně s vůní vanilky, kokosu nebo oříšku. Vše smíchejte ve vodě, zhasněte, zapalte svíčky, vklouzněte do vany a relaxujte.

Text: Pavla Zigová
Zdroj a foto: http://cs.wikipedia.org/;http://www.virtualchocolate.com/ , Profimedia.cz