Kypr je nejvýchodnější ze středomořských ostrovů. Leží v takovém jeho teplém, chráněném koutě a svou jižní stranou se dívá k Egyptu. Celý rok je tu báječné počasí na koupání a léto je úžasným obdobím na výrobu vína. Střední část ostrova tvoří poměrně vysoká pohoří Troodos, svahy jejich jižních předhůří jsou jako stvořená pro výsadbu vinic – z jihu na ně svítí slunce a ze severu jsou chráněná hradbou horského masivu. Brzký podzim sem láká na pláže i na vinobraní.

Limasol, hlavní město vína

V městě Limasol se každoročně koná začátkem září Festival vína. Je to pochopitelné, protože tady vzniklo nejslavnější kyperské víno Commandaria. Jeho historie pro nás začíná asi 800 let před Kristem, kdy jeho lahodnost již opěvoval řecký básník Hesiodos. Ta novodobější historie je svázána s Johanity. Víno pil na svojí svatbě i král Richard Lví srdce, když si bral Berengarii právě v Limasolu, kde se zastavil na cestě do Svaté země.

S názvem vína je spojen hrad Kolossi. Je to vlastně jen jedna opevněná věž. Tady sídlily posádky, které hlídaly provoz ve Středozemním moři a vlastně hladký průběh křižáckých výprav. „Komandérie“, to je vojenská posádka. Víno, které Řekové původně pojmenovali Cypriot Manna, proslavili po celé Evropě až vojáci, kteří s vínem začali obchodovat. Od 12. století nesmělo chybět na žádném královském stole.

Tajemství Commanderie

Víno se vyrábí z odrůd, které se pěstují téměř výhradně na Kypru. Xynisteri je bílé a Mavro je červené. U obou druhů je výrobní postup stejný. Hrozny se nechávají přezrát na vinicích a pak se ještě dosušují na slunci. Tím se velmi zvýší obsah cukru v hroznech. Po vykvašení vznikne dezertní víno s obsahem alkoholu 14-15 %. Někdy se ještě posiluje (fortifikuje) pálenkou a pak se nechá zrát alespoň dva roky v sudech. Dodnes se toto víno prodává v krásně tvarovaných lahvích, které vyvolávají vzpomínky na minulost. Není to samozřejmě jediné víno, které se dá na Kypru pít.

Na vinné stezky do hor

Za vinobraním, degustací nebo jen za pěší turistikou se můžete vydat na nejrůznější místa mezi městy Pafosem a Limasolem na svahy pohoří Troodos. Všude ve vesnicích jsou malá i větší vinařství. Krajina, kde nejsou vinice, je divoce krásná, porostlá středomořskými borovicemi, které nádherně voní. Dalšími vinnými odrůdami jsou Maratheftiko a Oftalmo, obě červené, z nichž se vyrábějí další moderní vína, která tu můžete ochutnat.
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: thinkstock.com, Visit Cyprus