V záplavě rozličných tvarů

Těstoviny vašemu „svišti“ neublíží. Jen je důležité, abyste zvolili ty pravé. V obchodní síti jsou k mání těstoviny různých tvarů – penne, fusilly, makkaroni, farfalle, tagliatelle, spaghetii a další. Vy byste však měli odolat pokušení koupit první balíček, který uvidíte na regále a soustředit se spíše na jejich složení.

Jaké jsou druhy těstovin?

Nabídka těstovin je široká. Od vaječných (ty se pak podle počtu vajec na 1 kg mouky dělí na jedno- až sedmivaječné), nevaječných (neobsahují cholesterol) až po ochucené, kterým dodává barvu a chuť tomatový protlak, červená řepa nebo třeba bylinky...

Samostatnou kapitolu tvoří těstoviny italského typu, které jsou vyrobeny z nekvašeného těsta, jehož základ tvoří semolina (druh krupice) a voda. Výhodou tohoto italského exportu je, že má velmi dlouhou trvanlivost.

Těstoviny po česku nebo po italsku

„Těstoviny jsou dobrým zdrojem snadno využitelné energie. Mohou být součástí obědů i večeří. Celozrnné těstoviny jsou navíc zdrojem vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Jsou tedy také vhodnou součástí dětského jídelníčku,“ říká nutriční terapeutka Hanka Knížková z Poradenského centra Výživa dětí.

Ovšem nejsou těstoviny jako těstoviny. Ty podle italských receptur bývají plné bylinek, rajčat, sýra, zeleniny a kvalitního masa. Jejich česká verze je spíše kalorickou bombou.

Dítě, špagety
Dobrou volbou k těstovinám jsou různé zeleninové protlaky a dětem chutnají.

Jak jídlu ubrat kalorie?

Touha slovanských národů po hutném a sytém jídle je patrná i na úpravě těstovin. Češi mají tendenci do nich přidávat smetanu a nahrazovat italské prosciutto třeba šunkovým salámem. Výsledkem bývá mišmaš, který sice zasytí, ale moc výživových látek nepřinese. Na to mohou doplácet obzvláště děti.

„Těstoviny můžeme kombinovat s různými druhy potravin. Pokud chceme používat např. konzervy, volíme přednostně ty s nejnižším obsahem soli, například zeleninu v neslaném nálevu nebo vybíráme kvalitní konzervy s rybím masem (např. tuňák). Dobrou volbou jsou i různé zeleninové protlaky (např. rajčatový),“ říká Hanka Knížková a vzápětí dodává: „Přednost by však měly mít vždy čerstvé suroviny, tedy i čerstvá zelenina. Pokud jsme zvyklí přidávat do těstovin trochu smetany, tak vybíráme vždy tu s nižším obsahem tuku.“

Zapečené těstoviny
Těstoviny jsou skvělé jak s omáčkou, tak zapečené.

Je jich moc – a co s nimi?

Těstoviny obecně nejsou špatně stravitelné. Důležité však je, abyste je dobře uvařily. Hotové a horké těstoviny zásadně neproplachujte vodou, stačí, když je zakápnete trochou olivového oleje, aby se nelepily. Pak s nimi můžete nakládat, jak je vám libo – výborné jsou například k omáčkám s obsahem zeleniny, jako je rajská nebo znojemská. Ale můžete je zapékat na způsob lasagní nebo šunkofleků.


Recept: Zapečené těstoviny se šunkou

Připravte si: těstoviny, drůbeží šunka, vejce, mléko, bylinky, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

Recept: Těstoviny s tuňákem

Připravte si: konzerva tuňáka v oleji, těstoviny, rajčata, cibule, sýr, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...


Text: Vanda Novotná
Zdroj: Poradenské centrum Výživa dětí, www.vyzivadeti.cz
Foto: www.isifa.comAutor: Vanda Novotná | Fotografie: www.isifa.com