Čistonosoplena se považuje za vynikající vynález. Jsme velmi hrdí na její používání. Dokonce se vytahujeme tím, jak mnoho papírových kapesníčků spotřebujeme. Podívejme se na naše kapesníčky i z jiných úhlů.


Smrkat do kapes nebo na chodník?

Evropa se dá mimo jiné vymezit jako prostor, kde si lidé strkají hleny z nosu do kapes nebo do kabelky. Dokonce to považují za výraz civilizační vyspělosti. Tam někde, kde začíná Balkán, se běžně smrká na zem. To pro změnu připadá nechutné nám. Ještě dál na východ, třeba v takovém Japonsku, je běžné, že se na veřejnosti nesmrká vůbec.


Jak to bylo dříve

Inu, snad si to nechceme ani připomínat. V dobách, kdy byly první kapesníčky ostentativním znakem společenského statusu, smrkali venkované do čepice, do rukávu nebo do ruky a tu si pak stejně otírali do šosu. Je s podivem, že tyto hygienické praktiky popisuje a odsuzuje ve svém díle již renesanční myslitel Erasmus Rotterdamský. Děti, kterým jsme ještě nevštípili naše společenská pravidla, to dělají jako kdysi ti venkované – šťourají se v nose a „holubů“ se pak zbavují nejrůznějšími způsoby. Tyto metody jsou různě vynalézavé, podle věku dětí a pokročilosti jejich výchovy. 


Jiný kraj, jiný mrav

U nás v Česku i v Evropě se běžně u stolu smrká. Považuje se to prostě za normální. Nicméně je to činnost velmi sporná, akusticky výrazná, přitahující pozornost. Hodně se dnes cestuje, a tak víme, že jinde to tak zcela normální není. V zemích dálného východu všichni raději popotahují, než aby se zbavili svých nosních exkrementů na veřejnosti. Za totéž dostávají u nás děti pohlavky, protože my to považujeme naopak za naprosto nevhodné chování.
 

Jak si počínat u stolu?

Smrkat u stolu se ještě nějakou chvíli nejspíš bude, protože to tak máme zaběhnuté. Ale tak, jako se nám odstěhovala párátka ze stolů do méně veřejných míst, tak je později asi budou následovat kapesníčky. Vymizely totiž jejich nejrůznější další funkce – označení společenské třídy, otírátko zpoceného čela, prostředek ke koketérii mezi muži a ženami, mávátko na rozloučenou. Zůstala jen ta hygienická funkce, která jim přibyla vlastně jako poslední. Smrkání na veřejnosti je někdy považováno za slušné, jindy za neslušné, a to i v rámci jedné společnosti, podle měnící se situace. Tak si vyberte sami.

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com