Když se nám stane nějaká újma, většinou nás opustí i chuť na jídlo. Je to normální, když nám někdo umře, když nás někdo opustí, když ztratíme práci nebo cokoli jiného, co potřebujme k radostnému životu. Tělo nám dává najevo, že musí zpracovat smutnou zprávu. Všechna energie se soustředí na to, abychom se zbavili stresu, který nás zavalil jako peřina.


Brečící žena ke stolu nepatří

Ubohé tělo, které se zmítá v slzách, nemá u stolu co dělat. Především je jasné, že mezi jednotlivými vzlyky se stěží můžeme strefit lžící do pusy. Za druhé je jasné, že vůbec netušíme, co vlastně jíme. Tělu, které se snaží zpracovat smutek a žal, už nestačí síly na to, aby zjistilo, zda zrovna dostává chleba se sádlem, švestkový koláč nebo lahůdkový chřestový krém. Brečící žena dokonce kazí chuť i všem ostatním, kterým není jasno, zda se mají věnovat jejímu utěšování, nebo jíst, jako by se nic nedělo, aby ji pozitivně motivovali.


V lednici útěcha nesídlí

Pokud si dáma truchlící nad svou dočasnou neradostnou situací vzpomene, že už od rána nejedla, neměla by se to snažit dohonit za každou cenu. Ve chvíli, kdy ji začne popadat hlad, dostává signál, že se už uklidnila. Když studená ruka na žaludku povolila stisk, nebude se ale vrhat do lednice s přesvědčením, že je třeba ihned doplnit objem potravy v břiše. Přímo z lednice může konzumovat jídlo pouze kulinární barbar. Uvaříme si nějaký lehký bylinkový čajíček a budeme zkoumat, zda náš hlad je skutečný.


Zpátky do života

Když je hromada proplakaných kapesníčků dost veliká a naše hoře dostatečně malé, můžeme se věnovat návratu k normálnímu jídelnímu režimu. Hlad je náš veliký přítel, a to i v případě truchlení. Rozhodně si zajistíme, aby s námi někdo stoloval, a pak se můžeme dát se do přípravy něčeho dobrého. Domácí kuchtění je lepší než odchod do restaurace. Krájení rajčat na caprese nebo cibule na guláš otevírá vrátka zpět k normálnímu myšlení. Dáváme si pozor, abychom se neřízli do prstu, myslíme na další ingredienci, kručí nám v žaludku a těšíme se, co dobrého ještě sníme. Stesky jsou spláchnuty, hurá zpět do života.

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com