Zima je jako stvořená pro cesty na jih. Toto období je ideální pro všechny, kdo nemají rádi letní parna a nejsou svými školou povinnými dítky nuceni jet na dovolenou o letních prázdninách. Ano, řeč je o seniorech, kterým dnešní doba nabízí možnosti, o kterých možná celý svůj pracovní život tajně snili. Španělská vláda jim přispívá na turistické cesty v zimním a jarním období. Jedná se samozřejmě o cesty do Španělska.

 

Costa del Sol už čeká

Destinací, kam se mohou starší lidé vypravit, je několik, včetně nejvyhlášenějšího přímořského stripu Costa del Sol neboli Slunečného pobřeží. Loni na konci února tam byly příjemné teploty kolem 20 °C. Tedy přesně akorát na brouzdání po plážích nebo polehávání s knížkou v ruce. Právo na tyto radovánky mají všichni, kteří mají trvalé bydliště na území Evropské unie. Seniory nad 55 let může někdo doprovázet a na jeho věku vůbec nezáleží. Ptáte se, proč se to všechno dělá? Inu, Španělé tím podporují svoji zaměstnanost, senioři jsou aktivní a tím pádem zdravější a jako bonus je poznávání cizích krajin.

 

Malaga, město mnohá tváří

Za hlavní město Costa del Sol se považuje Malaga. Je to veliká a důležitá metropole a její návštěva uspokojí nejrůznější cestovatelské požadavky. Město se honosí tím, že se zde narodili Picasso a Banderas. Ten první tu má poměrně velké muzeum. Je tady vyhlášený fotbalový stadion. Tento sport si Španělé opravdu umějí užívat jako máloco. Malaga má svou vyhlášenou parádní třídu Calle Molina Larios a u ní je i jedna z nejznámějších evropských katedrál. Obrovská stavba vznikala několik století, takže se do ní otiskly nejen hlavní evropské architektonické styly od gotiky po baroko, ale svůj vliv měli v této části Evropy i Arabové. Je to kouzelné dílo, v jehož stínu se dá posedávat se šálkem kávy nebo sklenkou sangrie.

 

 

Jídlo je lehké jako jarní vánek

Kdo si přeje nějakou redukční dietu, může se vydat právě do Malagy. Je to město u moře, takže tady nechybí ryby a mořské plody. Místní specialitou jsou smažené sardinky a další maličké ryby. Hodně se tady konzumují rajčata ve všech podobách. Region je vyhlášený také rozinkami, ale i další sušené ovoce je tady vynikající. Ten, kdo o žádnou redukční dietu nestojí, si naopak může pochutnat na sladkostech, jimž vévodí zmrzlina známá po celém světě jako malaga. Je ze sladkého vína a rozinek.

 

Recept: Tomatové gazpacho

Připravte si: 1 kg zralých rajčat, 1 zelená paprika, 1 okurka, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 


 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com, Olives from Spain