Směs historie a faktů
Olivy se začaly pěstovat v oblasti Blízkého východu, kolem Sýrie a ostrova Kréta přibližně před šesti tisíci lety. Poté se rozšířily po celém světě, až se nakonec zabydlely v oblasti Středozemního moře. Dnes se zde vyprodukuje kolem 90 % veškerých oliv. Na prvních místech jsou dovozci ze Španělska, Itálie a Řecka. Olivy však nejsou používány jen v kuchyni. Jako přísada se přidávají také třeba do mýdla nebo do tělového mléka, a to pro hebkost pokožky. Dříve se olivy používaly k topení a jako osvědčený lék na nemoci cévní soustavy. Řekové, kteří jsou téměř posedlí tímto ovocem a olejem z něj, se dožívají velmi vysokého věku, což je přičítáno právě olivám. Kromě toho pravidelná konzumace oliv je dobrou prevencí proti rakovině a nádorům. Olivy obsahují vitaminy A, D, E, K a velké množství antioxidantů. Také přispívají k udržování štíhlé linie. Vlastně můžeme říci, že je to takový všelék.

V Řecku pěstují a konzumují olivy odrůdy Kalamata. Jsou ozdobou oblíbených řeckých salátů a dodávají jim ten správný šmak. Klikněte pro větší obrázek!Pěstování oliv
Olivovník je poměrně nenáročný strom. Dokáže přečkat extrémní sucho, silná tornáda, a dokonce i požáry. Teprve sedm let po zasazení začne plodit olivy, a to ještě nepoživatelné a velmi drobné. Pokud si ale počkáte dalších třináct let, můžete začít plnohodnotně sklízet. V listopadu se ještě nezralé olivy opatrně a ručně posbírají, aby se nepoškodily. Pokud byste se ale do nich chtěli ihned pustit, moc byste si nepochutnali. Olivy jsou v tomto stádiu hořké a nepoživatelné.

Zpracování plodů
Olivy se vždy po sklizni namáčely do slané vody. Jednoduše se nasypaly do kádí se slanou vodou. Na některých místech v Řecku ještě dodržují staré tradice a místo kádí s vodou používají jednoduše moře. V současné době se ale spíše přestupuje k modernější metodě. Olivy se několik dnů louhují v roztoku hydroxidu sodného, a poté se důkladně promyjí v čisté vodě. Ale ať už si zemědělci vyberou jakýkoliv způsob, musí olivy následně vložit do nálevu a nechat je více než půl roku kvasit. Nakonec se plody zašroubují do lahvičky a prodávají se v obchodech. Bývají naložené ve směsi oleje a octa s různými příchutěmi (nejčastěji se přidává bazalka, česnek nebo oregáno). Zákazníci v obchodech často kupují vypeckované olivy plněné ančovičkami či mandlemi.

Kolik druhů oliv existuje?
Opravdu hodně. Nejznámější jsou olivy Manzanillo. Pěstují se ve Španělsku, ať už jako černé (zralé) či zelené. Olivy Kalamata pocházejí z Řecka a jsou větší. Nejčastěji se přidávají do místních salátů. Mají slanou chuť a obvykle se nakládají do vinného octa. Nicoise pocházejí z Francie a Afriky, mají velice jemnou chuť, černou barvu a menší velikost než ostatní druhy oliv. Italské Gaeta nemají hladký povrch jako ostatní a někdy se nakládají do olivového oleje, což zdůrazňuje jejich štiplavou příchuť. Arbequina se velikostí podobají olivám Nicoise, jen mají světlejší barvu. Oproti nejprodávanějším olivám Manzanillo nejsou tolik šťavnaté, ale spíše křupavé a kyselé. Pokud byste se vypravili do Austrálie, narazíte zde na olivy odrůdy Ligurian Green. Jejich chuť není ničím specifická. Spíše vás upoutá jejich zeleně strakatý vzhled.


Text:Pavlína Nouzová
Foto: www.ridgeestateoliveoil.com.au, www.catalaimports.com, archiv