Mrtvé moře je plné soli. Klikněte pro větší obrázek!Z historie soli

Kdysi člověk přijímal sůl pouze prostřednictvím masa ze zvířat, která snědl. Pak objevil solná naleziště (jmenujme třeba městečko Hallstatt) a začal sůl využívat nejen k ochucení pokrmů, ale také ke konzervaci potravin, ošetřování ran nebo vydělávání kůže. Nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1700 před naším letopočtem a byla napsána nějakým čínským učencem. Jedná se v podstatě o seznam 40 druhů soli, včetně návodu, jak se dá sůl získávat – odpařováním z moře nebo dolováním. Její význam dokládá i způsob platby v některých starověkých státech, např. v antickém Římě se část peněz dávala legionářům ve formě soli.

Když sůl pomáhá...

O mořské soli se říká, že je zdravější. Ale ani s ní se to nemá přehánět. Klikněte pro větší obrázek!V lidském organismu je sůl nezbytnou sloučeninou. Ovlivňuje regulaci vody a její zpětné vstřebávání v ledvinách. Samotný sodík se nejen ukládá do kostí, ale také pomáhá při přenosu nervových signálů. V tenkém střevě navíc vrací zpět do tělního oběhu glukózu, nejzákladnější cukr. Chlór se zase účastní rozkladu bílkovin v žaludku ve formě kyseliny chlorovodíkové. Průměrný denní příjem soli na jednoho člověka činí 10 gramů, v našem těle je přítomno celkem gramů 250. V současnosti se do soli přidává jód, čímž se snižuje jeho deficit v populaci.Jenže sůl není vždy tím zlatým pomocníkem, a pokud její množství přeženeme, může nám to rozhodit metabolismus nebo vylučování.

Také ale škodí!

Když budeme přijímat příliš mnoho soli, můžeme si být jisti, že dříve nebo později se to projeví na ledvinách. To způsobí různé otoky, případně prohloubí revmatismus (chlorid pak totiž brání vylučování močoviny). Dalším orgánem, který by trpěl, jsou játra. V nich se nashromáždí krystalky močoviny, a způsobí tak celkem bolestivou smrt. Velké množství soli dál způsobuje vysoký tlak nebo nejrůznější ekzémy. Problém tkví v tom, že pokud má tělo málo soli, vylučuje ji v potu a pomocí ledvin. Jakmile jí získá ale nadbytek, začne ji zadržovat, a tak se zvýší její koncentrace např. v krvi – tato nemoc se nazývá hyperchloremie. Proto platí jako vždy – solit, ale střídmě. Nic by se nemělo přehánět.

Zdravý člověk může s mírou solit, nemocný musí hledat náhrady. Klikněte pro větší obrázek!Ne sůl, koření!

Přesně tohle vykřikoval král v úvodu zmiňované pohádce. Stejný názor dnes prosazují i odborníci. Zdravému člověku k udržení dobré kondice stačí, když omezí konzumaci slaných potravin – například uzenin, instantních výrobků a podobně. Člověk se zdravotními problémy musí sůl z jídelníčku vynechat, jenže pak má zase pocit, že strava není k jídlu. Bylinky a pikantní koření sůl spolehlivě nahradí, pozor jen na kořenící směsi. Vždy si zkontrolujte jejich složení – často v nich bývá sůl obsažena

Text: Pavlína Nouzová
Foto: archiv, profimedia.cz