Z čeho Thajci vaří

Thajský jídelníček je odlišný v krajích, kde jej charakterizují dostupné suroviny k přípravě pokrmů v jednotlivých oblastech. Čili trochu jinak připravovaná jídla vám nabídnou v okolí hlavního města Bangkok, jiná na severu, severozápadě a jiná na jihu země. Všeobecně se v Thajsku vaří z několika druhů rýže, brambor, mořských plodů, ryb, hovězího, vepřového a kuřecího masa, hub, ořechů, sóji, kukuřice, tapioků, tofu a ovoce (papája, banány, karamboly, liči, mango, ananas, limetka a mučenka). Jídlo se ochucuje nejvíce chilli papričkami, šťávou z citronu a limetek, kokosovým mlékem, koriandrem, bazalkou, arašídy, česnekem, zázvorem, mátou, badyánem, kurkumou, kari a sójovou omáčkou. Česnek tu má zvláštní místo, není jen dochucovadlem, ale osmaženými kousky česneku se zdobí hotové pokrmy.

Trochu jiná jídla vám nabídnou v jednotlivých krajích, ale malé a chutné porce jsou samozřejmostí všude. Klikněte pro větší obrázek!Od wok pánve ke grilu

Thajská kuchyně je osobitá i způsobem vaření. Největší pozornost se tu věnuje surovinám, jejich zpracování a přípravě před vařením. Ty se hrubě nebo jemně sekají a krájejí na mnoho způsobů. Nikdy není určeno množství, vše se řeší odhadem a podle chuti kuchaře a strávníků. Samotná tepelná úprava je jednoduchá a rychlá, mezi nejčastější způsoby tepelné úpravy patří restování na wok pánvi, smažení, fritování, grilování a vaření v páře. Porce jednotlivých pokrmů jsou malé, kombinují se s větším počtem jiných jídel.

Doma se nevaří

Domácí vaření a stolování se v Thajsku nenosí. Jelikož mají cenově dobře dostupné stravování ve stáncích a venkovních restauracích, většina rodin jí venku. Dalším specifikem je, že se zde nekonzumuje jednotlivé jídlo každé zvlášť, ale vždy s kopečkem rýže na talíři a misce. Kdo chce – ten si rýží dochutí pokrm, kdo nechce, nechá být.

Jak se správně jí?

Thajci jedí vidličkou a lžicí, k nudlovým pokrmům používají hůlky. Maso je již při podávání na stůl krájeno na kousky, a tak nůž není zapotřebí. Jídlo si strávníci namáčejí do sosů a omáček, ochutnávají z více talířů a misek servírovaných na stole. Zkrátka a dobře – jí, nač dostanou zrovna chuť.

Na thajském stole je množství pokrmů, chodů bývá čtyři až pět, a každý ochutnává, nač má chuť. Klikněte pro větší obrázek!     Omáčka, maso, rýže a zelenina, to jsou chutné a pěkně upravené thajské porce. Klikněte pro větší obrázek!

Správné thajské menu

Menu sestává z minimálně tří až pěti chodů, v němž se objevuje dušené, fritované a vařené jídlo. V menu je běžný studený salát, několik omáček a polévka. Ta není, jak je u nás zvykem, předchůdcem hlavního jídla, ale součástí celého menu a není nutno ji jíst jako první. Běžný obyvatel Thajska jí třikrát denně. Ráno si dopřeje misku polévky a pikantně dochucené rýže (česnekem nebo chilli a rybí omáčkou). V průběhu dne se občerství nudlovým pokrmem - nudlovou polévkou, opékanými nebo smaženými nudlemi se zeleninou a masem. Hlavním chodem dne je večeře, která je skutečnou hostinou.

Ve svátek se pije

Ve sváteční dny se v Thajsku podává pel mel chodů, plno misek a mističek s masovými, rybími a nudlovými pokrmy, nejrůznějšími omáčkami, ovocem a zeleninou, kterým dominuje mísa rýže. Po tomto monstrózním menu je na řadě dezert - koláč a sladká polévka. Thajci si rádi dopřejí pivo, víno nebo také whisky a brandy. K thajským pokrmům se však hodí nejlépe víno.

Součástí menu je vždy i salát, ovoce, a porce jsou velmi dekorativní. Klikněte pro větší obrázek!  Sváteční stůl obsahuje mořské plody v grilované, pečené a smažené formě. Klikněte pro větší obrázek!

Text: Pavla Zigová
Zdroj a foto: www.photo-gallery.cz, www.profimedia.cz