Bramborové knedlíky pod drobnohledem

Minule jsme se věnovali kynutým houskovým knedlíkům (zde...), dnes začneme těmi bramborovými. Vždyť třeba takový králík, toho si bez špenátu a výtečného, nadýchaného bramborového knedlíku umíme jen těžko představit, že?

Klikněte pro větší obrázek!Bramborové knedlíky jsou na přípravu jednodušší než houskové. Základ tvoří brambory (1 kg), nejlépe moučnaté. Ranné brambory neobsahují tolik škrobu a snadno se rozvaří, proto nejsou na bramborové knedlíky vhodné! Dále použijeme hrubou mouku (500 g), 2 vajíčka a 1 lžičku soli. Brambory uvaříme ve slupce, nejlépe den předem. Pokud to nejde, tak alespoň tak dlouho před samotnou přípravou těsta, aby stačily vychladnout. Pozor, měly by být přibližně stejně velké, aby se uvařily stejnoměrně. Malé by se mohly rozvařit a velké by mohly být nedovařené... Vychladlé oloupané brambory buď rozmačkáme lisem na brambory, nebo nastrouháme na jemném struhadle. Do mísy nebo na vál nasypeme trochu hrubé mouky a na ni dáme nastrouhané brambory. Osolíme je, přidáme vajíčko a mouku. Proděláme pečlivě rukama těsto, až je kompaktní, a vytvarujeme z něj válečky o průměru asi 6 cm a délce cca 20 cm, které vaříme v mírně osolené vodě asi 15 - 20 minut. Pokud nemáme dostatečně velký hrnec, aby se nám do něj vešly třeba 4 válečky najednou, uděláme těsto jen z poloviční dávky brambor a přísad a raději je zaděláme nadvakrát. Důvodem je, že bramborové těsto NESMÍTE nechat stát. Okamžitě by zvlhlo a bylo by nepoužitelné.

Klikněte pro větší obrázek!Jakmile vyndáme uvařené knedlíky z vody, hned je propícháme vidličkou, aby z nich vyprchala pára, a nakrájíme kráječem nebo nití. Lépe se krájí, pokud jsou lehce vychladlé, ale zase ne studené.

Praktické rady

Knedlíky sice vkládáme do vroucí vody, která se okamžitě zchladí, přivedeme ji opět do varu, ale pak je vaříme pozvolna, aby se nerozvařily. Voda nesmí pěnit tak, aby zdvihala poklici a utíkala z hrnce ven.

Knedlíků bychom měli vařit najednou jen takové množství, aby se na sebe vzájemně nelepily a měly prostor k otáčení.

Uvařené knedlíky bychom měli ukládat do předehřáté nádoby, nejlépe s dvojitým dnem, nebo na pařáček, aby neležely ve vodě, která z nich odpařováním ztéká.

Těsto na bramborové knedlíky by se mělo dát vařit co nejdříve, proto dáme vařit vodu ještě před tím, než začneme zpracovávat těsto. Pokud bychom je nechali chvíli pro zpracování ležet, těsto zřídne a knedlíky mají velkou šanci na rozvaření.

Klikněte pro větší obrázek!   Klikněte pro větší obrázek!

Pokud nemáme správnou naběračku na vyndávání knedlíků z hrnce, použijeme obracečku na palačinky nebo jakoukoliv rovnou obracečku s širší plochou náběru.

Veškeré suroviny na knedlíky by měly mít stejnou teplotu, proto si je připravíme na pracovní plochu předem, aby se teplota srovnala.

Pro odměřování množství je dobré mít kuchyňskou váhu, ale můžeme si vystačit
i s plastovou odměrkou na sypké a tekuté suroviny. U brambor je vyzkoušeno, že na jeden kilogram vychází 9 - 10 ks středních brambor (jako do dlaně).

Klikněte pro větší obrázek!   Klikněte pro větší obrázek!

Zbylé knedlíky lze zamrazovat a po rozmrazení opět použít. Ohřívat je můžeme buď
v páře nebo v mikrovlnné troubě (doporučujeme v mikrotenovém sáčku, střední stupeň, doba ohřevu cca 1 - 1,5 minuty, podle množství).

Pokud se knedlíky hned napoprvé nepodaří, není chyba v kuchařce, ale může to být
ovlivněno řadou faktorů (kvalitou mouky, typem brambor, teplotou surovin apod.).

Recept na bramborové knedlíky

Suroviny:
8 středních brambor
400 g hrubé mouky
1 vajíčko
solamyl na obalení
sůl


Brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout. Oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle nebo rozmačkáme v lisu na brambory. Osolíme a přidáme vajíčko a hrubou mouku. Smícháme těsto a vytvarujeme z něj válečky, které vaříme za mírného varu asi 20 - 25 minut.Tento recept a spoustu dalších najdete v naší rubrice Recepty.

Užitečný tip

Knedlíky se nerozvaří, pokud je po vytvarování ještě obalíme v solamylu. Ten na nich při vaření udělá jakousi glazuru a udrží jejich pěkný tvar.

Na příště nám ještě zbyly knedlíky pivovarské a hrnkové…

Text a foto: Káča Vítková, profimedia.cz