Pivovarské knedlíky
Pivovarské knedlíky jsou vlastně kombinací houskových a bramborových. Připravte si 4 housky, 4 menší brambory, 1 vajíčko, sůl a solamyl na obalení. A teď postup: Housky si připravíme předem, nakrájíme je na kostičky a necháme ztvrdnout nebo čerstvé necháme 10 minut hřát v troubě na 100oC (po vychladnutí ztvrdnou samy).

Klikněte pro větší obrázek!Příprava
Do mísy dáme nakrájené housky a nastrouháme na ně syrové brambory, přidáme 1 vajíčko a osolíme. Vše smícháme dohromady a necháme chviličku odstát, aby housky natáhly vlhko z brambor.

Vytvarujeme koule do velikosti spojených dlaní, obalíme je v solamylu a vaříme 25 minut. Hned po vyjmutí z hrnce je nití rozpůlíme, aby z nich vyšla pára a aby se nescvrkly.

K čemu je servírujeme?
Pivovarské knedlíky se výborně hodí ke všem přírodním masům, guláši, podávají se se špenátem, nebo i se zelím.

Užitečný tip
Brambory by měly být menší než housky, měly by se vejít do dlaně, aby zůstal zachován osvědčený postup.

Klikněte pro větší obrázek!   Klikněte pro větší obrázek!

Rychlé hrnkové knedlíky
Hrnkové knedlíky jsou vlastně houskové, jenže ne kynuté, a rychlost přípravy a hlavně její jednoduchost spočívá v tom, že se vaří v normálních, obyčejných hrnečkách na čaj či kafe. Čili si je můžete snadno připravit třeba na chatě, kde nemáte k dispozici kompletní kuchyňskou výbavu.

Budeme potřebovat tyto suroviny: 200 g hrubé mouky, 2 housky, 2 dcl mléka, 2 vajíčka, 5 dkg anglické slaniny, lžíci sekané petrželky, sůl a sádlo na vymazání hrnků.

Klikněte pro větší obrázek!Příprava
Do mísy nasypeme mouku, osolíme a přidáme na kostičky nakrájené housky,
žloutky rozmíchané v mléce, na kostičky nakrájenou anglickou slaninu a sekanou
petrželku a nakonec přimícháme ušlehaný sníh z bílků.

Hrnky vymažeme sádlem a naplníme směsí asi do 2/3. Vložíme je do mikrovlnné trouby a vaříme na plný výkon asi 8 - 9 minut. Pokud nemáte mikrovlnku při ruce, můžete je vařit i v páře. To uděláte tak, že vezmete co nejširší nízký hrnec, do 1/3 ho naplníte vodou, necháte ji, až se začne vařit a pak do hrnce opatrně vložíte hrnky s knedlíkovou směsí. Doba vaření je tak pochopitelně delší, počítejte zhruba s dvaceti pěti minutami.

K čemu je podáváme?
Hrnkové knedlíky jsou výborné nejen jako příloha (můžete je servírovat v podstatě všude tam, kde byste použili klasické houskové knedlíky), ale i samotné, omaštěné máslem, anebo s vajíčkem. Je to výborná, rychlá a v neposlední řadě velice levná večeře.

Klikněte pro větší obrázek!   Klikněte pro větší obrázek!

Užitečný tip
Během vaření těsto „utíká" z hrnku, ale jakmile je vyndáte z trouby ven, okamžitě klesne zpátky. Na závěr je nutné knedlíky hned z hrnků vyklopit, propíchat a nakrájet.


Na závěr naší „knedlíkové“ série jsme si nechali ještě ovocné knedlíky, takže příště…

Text i foto: Káča Vítková, profimedia.cz