V minulých dílech jsme zvládli klasické houskové i bramborové knedlíky, dokonce jsme vám předvedli i speciality - knedlíky pivovarské a rychlé hrnkové. Teď už nám zbývají opravdu jen ty ovocné, což se teď obzvlášť hodí, protože je sezóna jahod, borůvek i meruněk, čili tradiční české náplně ovocných knedlíků.

Klikněte pro větší obrázek!Ovocné knedlíky se dají pojmout buď jako hlavní jídlo nebo jako dezert. V sezóně jej
mají na jídelním lístku téměř všechny restaurace a hotely. Jsou totiž tradiční chloubou české kuchyně.

Ovocných knedlíků je hodně druhů, zrovna tak jako běžných přílohových. Těsto volíme podle druhu ovoce, které chceme použít. Je to zejména z toho důvodu, aby šťáva z ovoce při vaření neunikala. Knedlíky se dělají z těsta tvarohového, bramborového, kynutého, odpalovaného, krupicového… Drobné ovocné knedlíky mají mít vrstvu těsta tak tenkou, aby jím ovoce prosvítalo. Ovoce lze balit několika způsoby: buď rozválíme těsto na tenkou placku, kterou rozkrájíme na stejné čtverce. Ty pak poklademe ovocem a zabalíme a dobře uzavřeme. Nejlépe to jde, když těsto není pomoučené, lépe se spojí. Některé těsto vyválíme na váleček, ze kterého nakrájíme kolečka a na ně pak klademe ovoce. S uzavřením je to stejné jako v předchozím případě, těsto se lépe zavírá, pokud nejsou konce pomoučené; lépe se spojí.

Každý máme jinak mlsný jazýček a proto i ovocné náplně vybíráme dle chuti. Ať už jsou to tradiční meruňkové, švestkové, višňové nebo jahodové či borůvkové. Někteří z nás experimentují i s dalšími druhy ovoce jako je rybíz, ostružiny apod.

Klikněte pro větší obrázek!Stejně tak je tomu i s dochucením. Tradiční ovocné knedlíky se podávají posypané strouhaným tvrdým tvarohem, moučkovým cukrem a přelité rozpuštěným máslem. Někdo má rád švestkové knedlíky, sypané mletým mákem s cukrem nebo cukrem se skořicí, skořicovým perníkem apod.. Labužníci si rádi přidávají šlehanou smetanu, kysanou smetanu nebo i zmrzlinu. Někdo má rád uvařené neplněné kynuté knedlíky a polévá je rozmačkanými jahodami nebo borůvkami se šlehačkou nebo vanilkovým krémem, ovocným pyré…

Stejně tak jako tradiční přílohové knedlíky, dají se i ovocné knedlíky zamrazovat a opět ohřívat třeba v mikrovlnné troubě. Některá hospodyňka dává přednost čerstvým knedlíkům, ale ty se dají udělat i tak, že knedlíky (s výjimkou kynutých) obalíme v syrovém těstě a ty pak dáme zmrznout. Po vyjmutí z mrazáku je pak ještě mražené uvaříme, sice to trvá trošku déle, než když vaříme z čerstvého těsta, ale jsou také dobré.

Užitečné rady
Knedlíky vkládáme do vroucí vody, která se jimi záhy zchladí. Jakmile se voda opět vaří, stáhneme teplotu tak, aby se vařila zvolna, nepěnila a neutíkala z hrnce.
Syrové ovoce omyjeme a řádně osušíme. Na mokré ovoce se těsto špatně chytá a mohlo by se snáze rozvařit.

Klikněte pro větší obrázek!Ovocné knedlíky z kompotovaného ovoce lze také použít, ale je třeba je nechat dlouho vykapat. I tak se pak může stát, že další vařením úplně ztratí tvar. Čerstvé nebo mražené je přeci jen vhodnější.

Mražené ovoce nerozmrazujeme, obalujeme je těstem ještě zmrzlé a vaříme je o trochu déle, než knedlíky z čerstvého ovoce.

Všechny ovocné knedlíky po uvaření propícháme vidličkou, aby z nich vyšla pára a nescvrkly se. Knedlíky z kynutého těsta raději rovnou vidličkami roztrhneme.

Jaké ovoce do jakého těsta?
Švestky, meruňky, višně můžeme dát do jakéhokoli těsta, ale třeba měkké ovoce, jako jsou jahody, maliny, borůvky vyniknou nejlépe v kynutém těstě.


Recept na ovocné knedlíky z tvarohového těsta

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

Suroviny:
250 g měkkého tvarohu
250 g polohrubé mouky
1 vejce
sůl (2x mezi prsty)
ovoce čerstvé nebo mražené (meruňky, švestky ...)

Klikněte pro větší obrázek!V míse smícháme tvaroh, mouku, vajíčko a sůl. Vytvoříme vláčné kompaktní těsto,
kterým obalujeme ovoce.

Vaříme v mírném varu 8 – 10 minut. Pokud použijeme čerstvé ovoce, stačí 8 minut, pokud mražené, vaříme trochu déle, tak 10 – 12 minut.

Hned po uvaření knedlíky propícháme vidličkou, aby z nich vyšla pára nebo rovnou rozkrojíme nití na polovinu.

Podáváme posypané strouhaným tvrdým tvarohem a moučkovým cukrem a lehce polité rozpuštěným máslem. Pro labužníky lze polít i sladkou smetanou.Recept na ovocné knedlíky z bramborového těsta

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

Suroviny:
400 g ve slupce uvařených brambor
200 g hrubé mouky
1 vejce
sůl
ovoce k obalení - čerstvé i mražené (meruňky, švestky ....)

Vychladlé uvařené brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle.
Na lehce pomoučeném vále proděláme nastrouhané brambory s vajíčkem, osolíme,
přidáme mouku a uhněteme těsto. Již od počátku strouhání brambor začneme vařit vodu v hrnci, kterou lehce osolíme.

Klikněte pro větší obrázek!Jakmile je těsto hotové a voda v hrnci vaří, začneme obalovat ovoce. Nejlépe, když z těsta vyválíme váleček a krájíme nožem kolečka, na která pak vyskládáme ovoce a obalíme tak, aby bylo těsto kompaktní. Pokud bychom měli někde v knedlíku mezery, nateče do nich voda a rozvaří se. Jelikož se jedná o bramborové knedlíky, můžeme na ně použít i fintu z klasických bramborových knedlíků, a to před vařením ještě obalit v solamylu.

Vaříme v mírném varu 8 – 10 minut. Pokud použijeme čerstvé ovoce, stačí 8 minut, pokud mražené, vaříme trochu déle, tak 10 – 12 minut.

Hned po uvaření knedlíky propícháme vidličkou, aby z nich vyšla pára nebo rovnou rozkrojíme nití na polovinu.

Podáváme posypané tradičně buď strouhaným tvrdým tvarohem s moučkovým cukrem a lehce polijeme rozpuštěným máslem, ale vynikají jsou též sypané mletým mákem, smíchaným s cukrem a polité rozpuštěným máslem.

Tex a foto: Světla Vitáková