Druhy melounů

Meloun je tykvovitá zelenina, i když mnozí ji považují za ovoce. Kulatý nebo šišatý, zelený, pruhovaný nebo žlutý, větší anebo menší, ale vždy se šťavnatou dužinou. Vodní a cukrový má dužinu sladkou a červenou, medový meloun je vně i uvnitř žlutý a neobsahuje tolik šťávy. K dalším řadíme tak trochu „exoty“, mezi něž patří odrůdy jako kantalup, charenteais, ogen, galia nebo síťový meloun. Jsou většinou mnohem menší než vodní a cukrové, se specifickou a lahodnou chutí. Barva dužiny bývá bělavá, přes žlutou a meruňkovou až k žlutohnědé - podle druhu.

Meloune, odkud jsi?

Vodní melouny pocházejí z jižní Afriky, odkud se pak dostaly přes Egypt až do Evropy. V současné době se pěstují ve Středomořských oblastech, v Itálii, Španělsku, Izraeli a Severní Africe. Meloun cukrový je původem z Jižní Asie a dnes se pěstuje všeobecně ve všech zemích s teplejším klimatem. Z těch více exotických druhů melounů jsou ogen a galia z Izraele a kantalup z Asie.

Melounová limonáda je skvělým osvěžením. Klikněte pro zvětšení! Mezi melouny patří i exotické odrůdy, jako ogen, galia a kantalup. Klikněte pro zvětšení!

Poklady v melounu.

Chybou v našich končinách je, že meloun v jídelníčku nedoceňujeme. Málokdo si uvědomuje, že není jen výborný proti žízni, ale že obsahuje mimořádně mnoho vitamínů a minerálních látek. Dužina melounů má velké množství karotenu, který po přeměně na vitamín A stimuluje inteligenci. Mimořádně mnoho vitamínu B6 pomáhá k správnému využití bílkovin v těle. Vitamín B3 je zase ideální pro dýchání buněk, kyselina listová pro růst, krvetvorbu a kvalitní vlasy. S velkým obsahem železa a manganu máme z melounu užitek pro mozek a nervy, sexuální výkonnost a barvu vlasů. A nakonec opravdu nevšední množství vitamínu C, který nám pomůže podpořit imunitu, soustředění a zvedne náladu. Uznejte, že takovýto výčet je ojedinělý, a s ním i sám meloun!

Přímo umělecky pojatá úprava melounu! Klikněte pro zvětení!K pozitivním účinkům melounu patří:

  • Dodává životní energii a omlazuje
  • Zlepšuje kůži a vlasy, posiluje kosti a zuby
  • Optimalizuje zužitkování bílkovin a chrání sliznice v celém těle
  • Podporuje dýchání buněk a posiluje krvetvorbu
  • Aktivuje pohlavní hormony a podporuje libido
  • Utišuje žízeň jako limonáda, sladký je jako čokoláda a zdravější než obojí
  • Má nízký obsah kalorií, bohatost vitamínů a minerálů
  • Nahradí dobře moučník i zákusek, je dobrou svačinkou a chodem menu na večírku

Jediným negativem snad u melounu je skutečnost, že „nezřízená konzumace“ způsobuje u citlivějších jedinců průjem a bolesti žaludku. 

Jak správně nakupovat

K dostání jsou dnes melouny po celý rok. Chcete li opravdu dobře vybrat, spolehlivou známkou zralosti je dutý zvuk melounu při poklepu a také zaschlá nebo světlá stopka (pokud ji ovšem v marketu meloun ještě má). Správně zralý meloun voní po rozříznutí podobně jako ananas. Cukrový meloun má měkčí a zároveň pevnější dužinu než vodní. Pokud jde skladování, nejlepším způsobem je meloun naříznout a nakrájet na kusy. Dobře zralý pak vydrží v chladničce asi týden.

Taková mražená kořeněná polévka z melounu je originální součástí menu. Klikněte pro zvětšení!Čarování v kuchyni

Melouny se konzumují pouze čerstvé nebo v úpravě s jinými surovinami, ale nikdy se tepelně nezpracovávají. Vodní i cukrový meloun je dobré před jídlem mírně vychladit. Pokud chcete z melounu vytvořit něco originálnějšího, máme pro vás tři recepty:
Salát i s miskou na večírek:
Vodní nebo cukrový meloun rozkrojte na dvě půlky, vydlabejte dužinu a polovinu vydlabaného plodu použijte jako mísu na melounový ovocný salát. Dužinu nakrájenou na kostičky prosypte rozinkami namočenými v rumu, přidejte čerstvou mátu (s ní meloun mimořádně dobře chutná), promíchejte a nechte hodinu vychladit.

Předkrm z medového melounu:

Menší žlutý medový meloun vydlabejte, dužinu nakrájejte na kostičky, k ní přidejte cca 20 dkg nadrobno krájené šunky a 10 dkg sýra eidamského typu. Pokapejte olejem se špetkou rozmarýnu a bazalky.

Melounový koktejl:

Asi 20 dkg nadrobno krájené dužiny žlutého medového melounu rozmixujte s 0,5 litrem mléka a se čtyřmi kopečky vanilkové zmrzliny. Nalijte do vychlazených sklenic a podávejte se slámkou.

Text: Pavla Zigová
Foto: http://www.flickr.com/