Původ tymiánu
Tymián je blízce příbuzný s mateřídouškou z čeledi hluchavkovitých. Je to vytrvalý stálezelený polokeř silně větvitého keříčkovitého růstu. Směrem ke kořenům rostliny dužnaté stonky přechází v dřevnaté. Dosahuje výšky až 30 cm. Šedozelené listy tymiánu jsou malé, oválného tvaru, ze spodu světlejší. V létě kvete fialově nebo bíle. Využíváme listy a kvetoucí vrcholky, jak čerstvé, tak i sušené na slunci. 

Krásná ozdoba našich zahrádek, koření, léčivka. Tymián má mnohonásobné využití. Klikněte pro větší obrázek!Do kadidelnice i k mumifikaci
Tato středomořská bylinka je používaná již od dob antiky, kdy sloužila jako posilující prostředek a symbolizovala odvahu. Silice z tymiánu se používala ve starověkém Egyptě k balzamování mumií, staří Řekové z něj připravovali kadidlo. Dnes se pěstuje převážně ve Španělsku, Albánii, Itálii, Francii a Řecku.

Co je charakteristické
Tymián má jemně pikantní až pronikavou, lehce hořkou chuť a může tak trochu připomínat svým aroma kafr nebo hřebíček. Chuť tymiánu vytváří hlavně silice s thymolem, cymolem karvakrolem, třísloviny, flavony a další látky.

V kuchyni hlavně na maso
Protože tymián pomáhá při zažívání tučných jídel, mírní nadýmání a působí dezinfekčně, v kuchyni se skvěle hodí k tučnějším druhům masa (skopové, vepřové) či ke zvěřině, tradičně se také přidává do svíčkové omáčky. Zlepší chuť nakládaných sýrů, zvýrazní chuť marinovaného masa, přidává se i do masových náplní. Pár lístků ochutí i pokrmy z ryb, luštěnin a rýže. Díky výrazné chuti a vůni ho můžete použít do mletých mas, pro přípravu zeleninových pokrmů, salátů, omáček, pizzy, marinád na grilování a při uzení masa. Dobře se kombinuje s česnekem, olivami a rajčaty a je vhodný i do těstovinových pokrmů. Avšak zkusit to můžete i netradičně a přidat snítku k ochucení medu a do džemů.

Tymián a jehněčí – skvělá dvojka. Klikněte pro větší obrázek!Pro zdraví nemusíte vždy do lékárny
Ze snítek tymiánu se připravuje čaj, užívaný k léčbě zažívacích potíží, zejména k omezení nadýmání, a zánětů dýchacích cest, spojených s nedostatečným uvolňováním hlenu. Výtažek z tymiánu obsahuje velká část sirupů na odkašlávání. Odvar z tymiánu můžeme použít také jako kloktadlo při bolestech v krku. Éterický olej získaný z tymiánu má antiseptické účinky a používá se hojně v kosmetickém průmyslu. Pozor, i když má tymián podobné účinky jako mateřídouška, je silnější a může vyvolat nežádoucí reakci našeho organizmu. Pití odvaru z tymiánu se nedoporučuje v těhotenství, při poruše štítné žlázy a srdeční slabosti.

Krása za pár korun
Odvar z listů tymiánu použitý do koupele podporuje krevní oběh, tvorbu buněk a zlepšuje stav pokožky. Do hrubšího pláténka nebo gázy zavážeme několik snítek bylinky, takto připravený sáček pověsíme na kohoutek a necháme přes něj protékat teplou vodu. Tato bylinka se používá též jako přeliv proti lupům ve vlasech, vhodný je i k napařování obličeje před jeho čištěním.

Text: Dana Truksová
Foto: www.esoterika.cz, www.svetkoreni.cz , profimedia.cz