3 základní rady:

 

  1. Základem dobrého guláše je dobré maso. Na hovězí guláš se nejčastěji používá tzv. nožina, neboli kližka. Někdo ale vaří guláš z předního nebo ze zadního. Používá se také vepřové nebo zvěřina, ale můžeme jej uvařit i z krůtího masa.
  2. Předpokladem pro dobrý guláš je hodně cibule. Někdo dává na kilo masa 2 kila cibule i více, ale pro náš příklad stačí na kilo masa kilo cibule.
  3. Guláš se musí vařit pomalu, alespoň dvě hodiny. Maso je pak úžasně křehké. Nutné je, aby se voda úplně vydusila a zůstala jen hustší šťáva. S ní se pak už dá pracovat dle chuti.

 

Na hovězí guláš potřebujete:

 

1 kg hovězího masa

1 kg cibule

olej

sůl a pepř

sladkou a pálivou papriku

drcený kmín

hladkou mouku na zahuštění 

 

Standardní postup

 

Cibuli nakrájíme na kostičky a smažíme ji na oleji, až zesklovatí. Hrnec odsvaíme, cibuli posypeme paprikou nebo gulášovým kořením. Pokud použijeme jen papriku, tak je dobré přidat drcený kmín, pepř a trochu pálivé papriky. Zamícháme, vrátíme zpět na oheň, přidáme na kostky nakrájené maso, které mícháme, až se zatáhne (orestujeme je ze všech stran, aby nebylo syrové). Osolíme, lehce podlijeme vodou, přikryjeme poklicí a dusíme. Pravidelně mícháme, aby se guláš nepřipaloval. Pokud je třeba, opět lehce podlijeme vodou (nejlépe horkou), ale maso šťávu pustí. Když je maso měkké, poklici lehce odkryjeme, aby se maso dusilo, ale aby se odpařila nadbytečná voda a zůstal hustší základ. Někdo guláš nechává i s veškerou šťávou a zahušťuje jej moukou, rozkvedlanou ve vodě, někdo chlebem, někdo dává tolik cibule, že už guláš není třeba zahustit. Guláše podáváme s chlebem, pečivem, variacemi knedlíků (bramborové, kynuté, pivovarské, špekové) nebo s bramboráčky.

 

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

 

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

 

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

 

 

Text a foto: Světla Vitáková, Profimedia.cz