Elektrický gril využijete i v chladnějších dnech na balkoně či terase.Klikněte pro větší snímek! Začněte den předem

Připravte si gril, zkontrolujte množství briket, přičemž je vždycky lepší mít jich víc než míň. Zkontrolujte stav grilovacích pomůcek, jako jsou kleště, mašlovačky, případně tácky na grilování. Nejvíce času je ale potřeba věnovat masu. Pokud ho nekoupíte už naložené, musíte udělat marinádu. Připravené maso od výrobce má sice výhodu nenáročnosti, ale ne vždy vám musí chuť a použité koření vyhovovat, takže je lepší udělat si vše podle vlastní chuti.

Jak naložit správně maso?

Den předem je potřeba marinovat větší kusy masa, což se týká zejména vepřového (žebírka, plec). Receptů na marinády najdete spoustu – základem je vždy olej, koření nebo bylinky. Dobrá marináda se skládá například z čtyř lžic oleje, šťávy z citronu, utřeného česneku a koření a bylinek, které doma máme (majoránka, tymián, mletá paprika, mletý pepř). Maso marinujte přes noc, a to nejlépe rozprostřené na větší rovné ploše, třeba na pekáči. Občas ho otáčejte, aby bylo chutné po obou stranách. Pokud nebude před samotným grilováním času nazbyt, můžete si dopředu připravit i přílohy – například zeleninovému salátu uležení v lednici přes noc nemůže uškodit! 

 

Se stolním grilem je nejméně starostí a využijete ho i v zimě. Klikněte pro větší snímek!  A je to tady...

 

V den grilování ráno ještě naposledy otočte naložené maso, případně vložte do marinády menší kousky masa, jako jsou kuřecí křidélka, stehna či čtvrtky. Ty stačí naložit jen několik hodin předem. Dalším krokem může být příprava špízů, pokud se na ně chystáte. Ty se totiž nemarinují a měly by být čerstvé, neokoralé. Dále si připravte omáčky na maso, receptů opět existuje spousta. A nezapomeňte dát v dostatečném časovém předstihu chladit nápoje!

Těsně před zahájením

Přichystejte stůl a nádobí, umístěte gril a všechny pomůcky tak, aby bylo vše po ruce. Připravte salát, popřípadě zálivku, nakrájejte zeleninu, kterou použijete jako přílohu.

Velkou pozornost věnujte správnému rozpálení grilu. V závislosti na velikosti grilovací plochy byste uhlí měli zapálit asi 20 až 40 minut předem. Gril zapalujte raději pomocí kousků dřeva nebo novin, podpalovače příliš nedoporučujeme, aby se výpary nedostaly do jídla. Nechte uhlíky hořet do doby, kdy se začnou pokrývat popílkem – v tu chvíli můžete začít s pokládáním masa na rošt. Při roztápění elektrických a plynových grilů se řiďte radami výrobce.

Klasický gril na dřevěné uhlí. Práce s ním je sice náročnější, ale maso má ten správný šmak. Klikněte pro větší snímek!  Jdeme na to!

V průběhu grilování je důležité si správně rozvrhnout, s kterými kusy začnete. Měly by to být kousky, které jako hotové více vydrží a jejich příprava nejdéle trvá. Do této kategorie patří zejména steaky z vepřového masa. Ugrilovat ale v tomto prvním sledu můžete i zeleninu, která může sloužit jako vítaný předkrm. Kuřecí maso je v menších kouscích hotové poměrně rychle, a tak s jeho přípravou začněte až v momentě, kdy jsou všichni připraveni u stolu – kuřecí maso by se mělo podávat přímo z grilu, nesmí nikde dlouho nestát. Velmi rychle hotové jsou i různé grilovací klobásky, které pokud se dobře ochutí, určitě mají také něco do sebe!

S úklidem v klidu

Po grilování a výborné hostině si klidně dejte skleničku a odpočívejte. Úklid počká už z toho důvodu, že gril bude stále ještě horký. Navíc je dobré nechat zbytky jídla co nejdéle vyškvařit na roštu, neboť čím sušší zbytky jsou, tím lépe se pak odstraní. Klasický gril na uhlí můžete uklidit klidně až druhý den, kdy  vysypete popel a očistíte rošt drátěným kartáčkem. Ostatní grily pak opět čistěte podle pokynů výrobce, abyste ho nezničili. Nebojte se, úklid je na celém grilování to nejrychlejší a v žádném případě vám nemůže zkazit dobrou náladu!

 

 

Text: Zuzana Veselá

Foto: www.beka-cookware.cz/; www.elektro-megastore.cz/; www.rekreace.euweb.cz/; http://www.profimedia.cz/