Pěstujte bylinky sami

Bylinky si můžete vypěstovat sami – nejen na zahrádkách, ale i na balkoně, na chodbě domu či v kuchyni přímo v květináči. Když je dáte do pěkného květináče nebo stylové mísy, nejenže vám prostor pěkně provoní, ale i vyzdobí. Většina druhů je navíc na pěstování docela nenáročná – bylinky vyrostou ze semínek, nebo je lze zasadit či koupit v květináči již vzrostlé. Pro domácí pěstování se nejvíce doporučují  bazalka, dobromysl, levandule, máta, meduňka, petržel, rozmarýn, tymián, řeřicha či šalvěj. Sami nejlépe poznáte, kterým druhům se u vás bude dařit.

 

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

V obchodě dejte pozor!

Nechce-li se vám do pěstování, a přesto nechcete přijít o chuť čerstvých bylinek, je možné v supermarketech zakoupit bylinky v krabičkách. Podívejte se, zda nežloutnou či nehnědnou a jestli jsou orosené. Pokud se vám na rostlinkách něco nezdá, kupte si raději předpřipravené bylinkové směsi, kterých v obchodech najdete nepřeberné množství.  

Klikněte pro větší obrázek!Jak je uchovat čerstvé...

Čerstvě utržené bylinky je nejlepší hned využít a přidat je do pokrmu. Měli byste je však dávat až na konci přípravy – čím kratší dobu se budou vařit, tím více svých vitaminů si uchovají. Pokud vám přece jen něco zbude, nedávejte je do sklenice s vodou. V ní zakrátko zvadnou a začnou i rychle hnít. Bylinky byste měli uchovávat na temnějším, ale hlavně chladném místě. Ideální je vložit je do krabičky, aby nemohly osychat, a uchovat ve spodní části ledničky. Nemáte-li po ruce krabičku, postačí navlhčená utěrka. Pokud ji budete občas navlhčovat, vydrží vám bylinky čerstvé i týden. Právě utržené bylinky můžete samozřejmě i zamrazit. Vložte je do krabičky z plastu (v horším případě do sáčku) a zmrazte. Tento typ konzervace svědčí třeba mátě, libečku, petrželce a pažitce. 

Sušení – to je trik

Nejčastějším způsobem uchování bylinek je sušení. Ale pozor, i to má svá pravidla. Především nesmějí být byliny vystaveny přímému slunci, naopak je sušte na suchém a chladném místě. Pomoci vám může i trouba nebo jiný zdroj tepla, ale nikdy by teplota neměla přesáhnout 40 ° C! Proces sušení se tak výrazně urychlí a umožní bylinkám zachovat si svou přirozenou vůni, chuť i většinu zdraví prospěšných látek. Usušené bylinky pak skladujte ve vhodných, dobře utěsněných dózách, opět bez přístupu slunečního záření.

 

Klikněte pro větší obrázek!

Sůl, ocet, olej...

 

Podobně jako houby lze i bylinky naložit do soli. Výhoda spočívá v tom, že touto konzervací neztrácejí bylinky svou původní barvu a nezkazí se. Uskladnění si ale v tomto případě žádá chladnější místo. Se zvýšenou koncentrací soli musíme posléze počítat při vaření a pokrm už dosolit jen mírně. Dále lze bylinky nakládat i do oleje (nejlépe olivového) či octa. Výhodou je, že i nálev, do kterého se bylinky vylouhují, se pak dá velmi dobře použít například do salátů, neboť získá nezaměnitelné bylinkové aroma. Lahvičky s naloženými bylinkami poslouží i jako hezká dekorace. Ale pozor! Tento druh uchování bylinek je pouze dočasný – bylinky se musejí louhovat nejméně dva týdny, pak je ale dobré je pomalu začít zpracovávat.

 

Text: Zuzana Veselá

Foto: http://www.tastefulgarden.com/; http://www.allotment.org.uk/; http://www.gardensablaze.com/; http://www.profimedia.cz/