Kanárské ostrovy patří administrativně ke Španělsku, ale přírodní podmínky jsou podobnější nedalekému Maroku. Po stránce kulturní a jazykové je tu ledacos podobné také Kubě. Všechny návštěvníky, kteří sem poprvé zavítají a umějí španělsky, čeká překvapivý přízvuk a vůbec trochu jiný jazyk, než jakým se mluví na evropském kontinentě. Kanárské ostrovy jsou považovány za jednu z bran od Evropy.


Tenerife, ostrov věčného jara

Ačkoli se nám v souvislosti s ostrovem Tenerife nejspíš vybaví koupání a možná také golf, tak nesmíme zapomínat, že právě tady leží nejvyšší hora Španělska PicodelTeide, která má 3718 m n. m. Je to malebný vulkán, který je držitelem mnoha „nej“, například je to třetí největší sopka na světě. Na samotný vrcholek se smí vystoupat jen na zvláštní povolení a po vyznačených cestách, a to i z toho důvodu, že kolem se rozkládá stejnojmenný národní park s mnoha rostlinnými i živočišnými endemity.


Koupání především

Zdejší pláže jsou proslulé černým pískem, ale můžete si klidně vybrat bílé v Las Vistas nebo jemný žlutý písek v Las Teresitas. Nejlepším obdobím pro rekreační dovolenou je právě nadcházející červen, kdy jsou tady nejpříjemnější teploty. Koho koupání a pláže zajímají méně a kdo má raději společenský život, může si naplánovat svou cestu na období karnevalu. Je to jeden z nejvyhlášenějších a hlavní karnevalové veselí se soustřeďuje do města Santa Cruz.


Kozí sýry, brambory ve slupce a pálivé omáčky

Na Tenerife rozhodně nevynechejte sýry. Dělají se tady především z kozího a ovčího mléka a některé z nich dokonce získaly ocenění na gastronomických výstavách ve Francii. Konzumují se v různém stupni zralosti, od čerstvých tvarohovitých po silné suché. Místní specialitou jsou brambory vařené ve slané vodě. Zdejší kuchařky mají k dispozici mnoho odrůd a některé z nich jsou k této úpravě zvlášť vhodné, protože mají tlustou slupku. Vaří se totiž ve slané vodě, a to tak dlouho, až se všechna voda vyvaří. Sůl a voda se používají ve stejném poměru a na konci máme brambory obalené vrstvou soli – prostě papasarrugadas neboli svraštěné brambory. Podávají se k nim dvě různé omáčky, červená a zelená. Dalšími poklady tenerifské kuchyně jsou například kukuřičná moukagofio, různé variace na známou ratatouille a také tu jsou samozřejmě vynikající ryby a mořské plody.

 

Recept: Tenerifské brambůrky s červenou nebo zelenou omáčkou

Připravte si: 1 kg malých stejnoměrně velkých brambor, 250 g soli na 1 1itr vody, 3 stroužky česneku, 5 g mletého římského kmínu, 120 ml olivového oleje, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

  Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com