Nenahraditelná cibule

Červená, nebo bílá? Druhů cibule je však mnohem víc. Klikněte pro větší snímek!Cibule je zásobárnou vitamínů a minerálů – obsahuje draslík, fluor, síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, sodík, provitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín C a E. Dále karoteny, kyselinu listovou a značné množství flavonoidů. Nejdostupnějším druhem v Česku je cibule obecná. Málo se však ví, že existuje ještě nespočet dalších druhů, například cibule perlovka, jejíž pojmenování vychází z jejího vzhledu: vytváří drobné, bílé, lesklé cibulky. Používá se jako lahůdková zelenina hlavně v konzervárenském průmyslu. Její trvanlivost je však omezená, a proto se obvykle nakládá do nálevu.

Nasládlá chuť

Cibule nemusí mít jen štiplavou chuť a nemusí nás nutně dohánět k slzám. Například cibule španělská postrádá typickou ostrou chuť, podobně jako červená podlouhlejší italská cibule s nezvykle nasládlou chutí. Chuťově blízká těmto odrůdám je i červená cibule. Díky těmto vlastnostem se zmíněné druhy využívají zejména ve studené kuchyni a do omáček.

Cibule místo pažitky

Naopak vhodná ke skladování je cibule zimní, jejíž původ lze vysledovat až do daleké Číny. Má křehké a jemné listy, cibulky jsou drobné, protáhlé a rostou v trsech. Její název souvisí se schopností čelit nízkým teplotám, pomalu roste dokonce i pod sněhem. I když se vyznačuje výbornými vlastnostmi, není její pěstování u nás dosud mnoho rozšířeno. Na rozdíl od ostatních druhů cibule se u cibule zimní zužitkovává hlavně řezaná nať, jejíž chuť je velmi jemná a obsahuje mnoho vitamínu C. Cibule zimní výborně nahradí pažitku: přidáváme ji drobně sekanou do polévek, ochutí mleté maso, vhodná je do salátů, na brambory a rýži.

Ostrá jako břitva

Ostřejší chuť má cibule šalotka. V kuchyni ji využijete celou – cibulku i nať. Je bohatým zdrojem vitamínů C, B i betakarotenu, obsahuje látky s dezinfekčním účinkem. Hojně se užívá ve studené kuchyni, k nakládání, při pečení.

Včelí bodnutí? Cibule vás bolesti účinně zbaví. Klikněte pro větší snímek!Léčivá cibule

V lidovém léčitelství má široké užití. Představuje velmi silné přírodní antibiotikum. Je účinným prostředkem proti kašli, zahlenění, chrapotu a zánětu průdušek, její šťávu je možno vkapat do nosu při postižení rýmou. Cibule dokáže lidský organismus účinně dezinfikovat, snižuje krevní tlak, hladinu krevního cukru a cholesterolu, zvyšuje vylučování žluči a trávicích enzymů. Dále optimalizuje přirozené mikroorganismy střeva, čímž mírní mnohé zažívací obtíže. Cibuli lze využít také zevně: cibulovou šťávou je možno si potírat špatně se hojící rány a vředy, čerstvé kolečko cibule přiložené na ranku po bodnutí hmyzem účinně zmírní bolest.

Text: Dana Truksová

Foto: www.noncaa.com; www.labuznik.com; www.physorg.com; www.profimedia.cz