Proč jsou tak cenné?

Ořechy obecně obsahují 50 % kvalitních olejů, minerální látky jako vápník, hořčík, fosfor, také vitamíny, dále asi 20 % bílkovin, rovněž nenasycené mastné kyseliny a nakonec něco sacharidů. Jsou vhodné v kombinaci se zeleninou i ovocem, protože mají kyselinotvorný efekt. Baštit je můžete jak syrové, tak i pražené. Báječně se hodí do cukroví, pomazánek, těst, náplní, krémů a nádivek. Jejich pojídáním pokryjete zčásti i maso a masové pokrmy ve stravě. Nemohou se příliš dlouho skladovat pro vysoký obsah tuků, po delší době žluknou. Řešením je vyloupaná jádra uchovávat v malých sáčcích či dózách zamrazené. Tak vám vydrží i několik měsíců.

Vlašské ořechy patří k těm nejoblíbenějším a nejvíce konzumovaným. Klikněte pro větší obrázek! Vlašské ořechy

Vlašské ořechy patří zcela určitě k těm nejoblíbenějším a nejvíce konzumovaným. Jejich využití je široké. Z nezralých se dají vyrobit likéry, kompotují se anebo nakládají do octa. Zralá jádra najdou nesčetné využití do moučníků, sezónního (vánočního, velikonočního) cukroví, dortů, pomazánek, k dekoraci a zdobení zákusků a nejrůznějších dezertů. Netradičně (ale stále častěji) je vidět jejich využití do masa a masových pokrmů. Kromě jiného se z nich vyrábí olej a používají se i k léčbě. Protože mají v sobě málo sodíku, jsou vhodné pro osoby s nemocnými ledvinami a krevním oběhem. Určitě je však nezobejte nalačno!

Lískové ořechy

Již v dávnověku byly symbolem lásky a plodnosti. Mladé dívky jimi odměňovaly oblíbené tanečníky. Jejich využití uznávali jak Keltové, tak Římané. Lískové ořechy rostou všude ve Středozemí, na stráních, okrajích lesů, v zahradách a parcích. Mimo tuků obsahují především vitamíny řady B, vitamín E a C. Nemálo podstatný je také obsah železa a mědi. Kromě běžného využití do moučníků, pečiva a k masu, jimi můžete vyléčit třeba kašel, když je nastrouhané utřete s medem.

Lískové oříšky jsou od dávnověku symbolem lásky a plodnosti. Klikněte pro větší obrázek!  Arašídy

Těmto plodům podzemnice olejné se říká buráky a pocházejí z Jižní Ameriky. Oblíbenou součástí jídelníčku jsou především v Číně, Japonsku a Indonésii. Proto jsou součástí především orientální kuchyně. Oproti jiným ořechům není jejich skořápka tvrdá a buráky nerostou jako jiné ořechy na stromech, ale naopak v zemi. Velkým plusem je obsah kvalitního oleje, bílkovin, vitamínů řady B a vitamín E. Dají se pojídat čerstvě vyloupané nebo v pomazánce, lahodně chutnají v úpravě na sladko i slané.

Para ořechy

Jsou doma v tropech Jižní Ameriky. Najdete je tam na stromech juvie ztepilé a jejich název se odvíjí od státu Pará. Mají velmi tuhé skořápky, jádra ořechů mají bílou barvu s vysokým obsahem tuku, bílkovin, cukrů a vitamínů. Nejlahodnější jsou syrové, pouze málokdy se přidávají do pečiva. Skladování para ořechů je pro vysoký obsah olejů velmi problematické, rychle žluknou. Jejich kvalitní oleje se využívají ve výrobě kosmetických přípravků.

Pistácie se využívají do cukrovinek, moučníků, krémů a  především k výrobě velmi dobré zmrzliny. Klikněte pro větší obrázek!  Pistácie

Ty pocházejí ze zemí Malé a Střední Asie. Také se dnes pěstují ve Středomoří. Jsou to vlastně semena pistácie pravé elipsovitého tvaru. Skořápka má nažloutlou barvu a zelená jádra obsahují asi 60 % olejů, bílkoviny a sacharidy. Využívají se především k výrobě cukrovinek, zmrzliny, lahůdkových paštik a jako dekorace moučníků a dezertů. Skvěle chutnají pražené slané i sladké. Žluknutím ztrácí svoji typickou nazelenalou barvu.

Kokosové ořechy

Patří k největším zástupcům ořechů. Jsou plodem palmy kokosové, kde rostou vysoko v její koruně. Mléko z čerstvých ořechů vás báječně osvěží. A mletá či strouhaná dužina je po usušení ideální do cukroví a moučníků. Ze sušené hmoty kokosu se lisuje také kokosový olej, využívaný především v kosmetice.

Pekan ořechy

Jsou doma v Americe a u nás na trhu málo nabízené i využívané. Podobají se našim vlašským, ale jsou větší. Před loupáním se musí nejprve spařit horkou vodou. Obsahují kvalitní oleje, vitamíny i minerály. Lahodné jsou čerstvé i v pokrmech, především těch sladkých.

Kokosové ořechy patří k největším mezi ořechy a jsou plodem kokosové palmy, kde rostou vysoko v její koruně. Klikněte pro větší obrázek!Kešu oříšky

Náleží k největší energetické „bombě“, obsahují mnoho vysoce hodnotných živin (nenasycené mastné kyseliny, kvalitní oleje, vitamíny A, B1, E, minerální látky jako železo, zinek a hořčík, betakaroten a stopové prvky, jež podporují růst buněk). Proto i jejich cena je mnohem vyšší než u jiných ořechů. Kešu pochází ze severovýchodní Brazílie a jsou plodem tropického stromu ledvinovníku. Mají blahodárný účinek na oči, sliznici a kůži. Na trhu je najdete ve formě přírodní, jako sladký krém i jako slanou omáčku nebo jen solené.

Makadamové ořechy

Pěstují se v subtropických oblastech – velké plantáže jsou v Austrálii a v Americe. Plody jsou skutečnou delikatesou, tomu odpovídá i jejich vyšší cena. Jejich chuť a vůně jader vynikne až při pečení na oleji. Výborné jsou obalené v čokoládě, ale také s česnekem a bylinkami. Olej se přidává do kosmetických výrobků.

Text: Pavla Zigová

Foto: www.flickr.com; www.profimedia.cz