Cáchy leží v nejzápadnějším části Německa ve spolkové zemi Porýní-Vestfálsko a od hranice s Holandskem a Belgií vzdáleny pět kilometrů. Město je spojeno se životem Karla Velikého, který se zde narodil a také zemřel, ale většinu svého života trávil na válečných výbojích po celé Evropě.

 

Bývalá metropole Karlovy říše

Cáchy, kterým se německy říká Aachen, nizozemsky Aken a francouzsky Aix la Chapelle nezapřou svou dlouhou historii. Již římští vojáci objevili blahodárné účinky místní termální vody. Měli tady jedno z oblíbených míst, kde si léčili svá válečná zranění – tenkrát byl název města jednoznačný Aquis villa – město vody, prostě lázně. Ale Cáchy jsou především městem Karla Velikého. Se stavbou katedrály Panny Marie začal panovník již v 9. století. V průběhu středověku byla svědkem korunovací mnoha německých králů. Unikátní stavba byla zapsána na seznam památek UNESCO v roce 1978. V centru je radnice, která sice dvakrát vyhořela a byla poničena za druhé světové války, ale i tak je nádherná stavba. Její severním průčelí zdobí padesát soch německých vládců. Třicet jedna z nich bylo korunováno v cášské katedrále.

 

Vykoupejte se jako Římané

Mimo výše zmíněných neznámých vojínů se do lázní sjížděly i nejrůznější celebrity. Na seznamu návštěvníků jsou například car Alexandr Veliký či skladatel Geörg Friedrich Händel. Moderní wellness centrum a lázně jsou pojmenovány po císaři hezky klasicky – Carolus Thermen. Nacházejí se v městském parku nedaleko centra v lázeňském areálu Monsheimallee. Bazény s léčivými sirnými prameny jsou venkovní nebo kryté a mají teplotu od 32 do 40°C. Je tu také patnáct různých saun. Všechny nejspíš ani nezvládnete vystřídat: sauna s japonskou zahradou nebo sauna s jezerem a samozřejmě také parní lázně. Nechybí samozřejmě masáže. Ačkoli Cáchy leží na „nejvzdálenějším“ konci Německa, dostanete se sem snadno Do nedalekého Kolína nad Rýnem létají z Prahy nízkonákladové spoje a pak už je to jen šedesát kilometrů, které nejlépe překonáte vlakem.

 

 

Co si dát v Cáchách

Město je proslulé svými perníčky. Jsou ozdobou vánočních trhů, ale chutnají výtečně celý rok. Ročně se jich prý ve městě vyrobí 4500 tun, takže ně nějaké určitě musíte nutně narazit. V nejstarší kavárně ve města Café Van den Daele je k vidění sbírka formiček na jejich tvarování. Tady vám také naservírují jinou místní specialitu rýžové koláče. Je to vlastně něco mezi nákypem a koláčem. Do základu z kynutého těsta se dává mléčná rýže, která se na povrchu opeče dozlatova. Když je sezona, muže se přidat ještě ovoce – meruňky nebo třešně.

 

Recept: Rýžový koláč

Připravte si: 200 g mouky, 1 žloutek, špetka soli, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: aachen tourist service e.v. a germanwings